A A A

Intel zaprezentował nowe procesory z serii Comet Lake

22 sierpnia 2019, 14:20
Intel prezentuje pierwsze procesory z serii Comet Lake. Na razie możemy mówić o lekkim rozczarowaniu.
Intel zaprezentował nowe procesory z serii Comet Lake

Niecały miesiąc po prezentacji procesorów z linii Ice Lake, Intel pokazał pierwsze CPU z serii Comet Lake. Zapowiedziano osiem jednostek, a ich dokładne parametry prezentuje slajd u góry. Nieco zaskakujące jest to, że producent zdecydował się na wykonanie ich w litografii 14 nm. Nowe Intele mają 2–6 rdzeni/4–12 wątków.

Podobnie jak ostatnio, producent podzielił je na serie U i Y. Pierwsza oferuje większą wydajność, druga niższy współczynnik TDU (ilość ciepła wydzielanego w ciągu sekundy), czyli w praktyce większą energooszczędność. Warto zwrócić uwagę na to, że tym razem podzespoły z serii U mogą pracować w aż trzech trybach 4,5–5,5; 7 lub 9 W. Dla wydajniejszej grupy ponownie jest to 15 i 25 W.

Intel twierdzi, że względem poprzedników, mamy do czynienia ze wzrostem wydajności o około 16 procent, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone w niezależnych testach. Producent nie chwali się też zastosowanym typem układu graficznego. Ten niezależnie od procesora ma zaledwie 24 jednostki wykonawcze, czyli o ponad połowę mniej, niż nowy Iris Plus zastosowany w Ice Lake.

Zwiększono za to prędkość pamięci do 2666 MT/s. Znów nie zapomniano też o zaimplementowaniu modułu łączności Wi-Fi 6 oraz obsłudze portu Thunderbolt 3. Mimo wszystko 10. generacja CPU wydanych pod szyldem Comet Lake okazuje się na razie tylko delikatnym odświeżeniem poprzedników.

Trochę rozczarowujące, ale z drugiej strony już jakiś czas temu na taki scenariusz przygotowały nas pierwsze przecieki. Większe zmiany wprowadzi najprawdopodobniej dopiero Comet Lake-S, zaplanowane na przyszły rok.

fot. Intel


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Składany telefon Nokii
29 stycznia 2020
Nokia zaprezentuje cztery nowe modele telefonów w czasie tegorocznego Mobile World Congress, który odbędzie się pod koniec lutego w Barcelonie.

Nowa apka Byte zyskuje na popularności
29 stycznia 2020
Po tym, jak aplikacja Vine została przejęta przez Twittera i zmieniła swój sposób działania, zapotrzebowanie na tego typu narzędzie znów...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto