A A A

Intel zaprezentował nowe procesory z serii Comet Lake

22 sierpnia 2019, 14:20
Intel prezentuje pierwsze procesory z serii Comet Lake. Na razie możemy mówić o lekkim rozczarowaniu.
Intel zaprezentował nowe procesory z serii Comet Lake

Niecały miesiąc po prezentacji procesorów z linii Ice Lake, Intel pokazał pierwsze CPU z serii Comet Lake. Zapowiedziano osiem jednostek, a ich dokładne parametry prezentuje slajd u góry. Nieco zaskakujące jest to, że producent zdecydował się na wykonanie ich w litografii 14 nm. Nowe Intele mają 2–6 rdzeni/4–12 wątków.

Podobnie jak ostatnio, producent podzielił je na serie U i Y. Pierwsza oferuje większą wydajność, druga niższy współczynnik TDU (ilość ciepła wydzielanego w ciągu sekundy), czyli w praktyce większą energooszczędność. Warto zwrócić uwagę na to, że tym razem podzespoły z serii U mogą pracować w aż trzech trybach 4,5–5,5; 7 lub 9 W. Dla wydajniejszej grupy ponownie jest to 15 i 25 W.

Intel twierdzi, że względem poprzedników, mamy do czynienia ze wzrostem wydajności o około 16 procent, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone w niezależnych testach. Producent nie chwali się też zastosowanym typem układu graficznego. Ten niezależnie od procesora ma zaledwie 24 jednostki wykonawcze, czyli o ponad połowę mniej, niż nowy Iris Plus zastosowany w Ice Lake.

Zwiększono za to prędkość pamięci do 2666 MT/s. Znów nie zapomniano też o zaimplementowaniu modułu łączności Wi-Fi 6 oraz obsłudze portu Thunderbolt 3. Mimo wszystko 10. generacja CPU wydanych pod szyldem Comet Lake okazuje się na razie tylko delikatnym odświeżeniem poprzedników.

Trochę rozczarowujące, ale z drugiej strony już jakiś czas temu na taki scenariusz przygotowały nas pierwsze przecieki. Większe zmiany wprowadzi najprawdopodobniej dopiero Comet Lake-S, zaplanowane na przyszły rok.

fot. Intel


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto