A A A

Jak skalibrować ekran smartfona?

21 kwietnia 2021, 08:00
Sprawdź, czy i jak możesz przywrócić sprawność wyświetlacza w telefonie działającym pod kontrolą Androida.
Jak skalibrować ekran smartfona?

Czasami zdarza się, że ekran dotykowy smartfona sprawia wrażenie, jakby stawał się coraz mniej czuły. Bywa też, że reaguje z opóźnieniem na dotyk.

Jeśli wynika to z fizycznego uszkodzenia wyświetlacza, nie ma rady – trzeba się z takim faktem pogodzić albo kupić nową komórkę.

W innych przypadkach można spróbować dokonać kalibracji ekranu bądź przywrócić fabryczne ustawienia smartfona. Ten ostatni wariant skutkuje usunięciem wszystkich zainstalowanych aplikacji i doprowadzenie ustawień do tego stanu, który obowiązywał gdy wyjmowaliśmy telefon z pudełka. Jest to ostateczne rozwiązanie i nie będziemy się zajmować (choć dzięki niemu udaje się na przykład zlikwidować opóźnienia w działaniu ekranu spowodowane niewystarczającą ilością zasobów systemowych). Spróbujemy natomiast skalibrować ekran.

Touchscreen Calibration

W starszych edycjach Androida dostępne były narzędzia służące do kalibrowania wyświetlacza. Począwszy od systemu w wersji 5 trzeba sięgnąć po zewnętrzne oprogramowanie, takie jak Touchscreen Calibration. Aplikację pobierzemy ze sklepu Google Play. Po zainstalowaniu programu wykonujemy sześć testów, które służą do sprawdzenia reakcji na następujące operacje:

• pojedyncze tapnięcie;

• podwójne tapnięcie;

• długie przytrzymanie;

• przewijanie ekranu w bok;

• uszczypnięcie (pomniejszenie obrazu);

• rozsunięcie palców (powiększenie obrazu).

Kalibrowanie rozpoczynamy od naciśnięcia przycisku CALIBRATE. Po zakończeniu testów musimy zrestartować smartfon i sprawdzić, czy ekran działa tak jak powinien.

fot. Xiaomi, RedPi Apps, Daniel Roberts – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto