A A A

Japończycy planują Społeczeństwo 5.0

15 października 2019, 14:45
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna się debata na ten temat.
Japończycy planują Społeczeństwo 5.0

Mieliśmy już Przemysł 4.0, Sieć 2.0 (treści generowane są głównie przez użytkowników serwisu), teraz nadszedł czas na Społeczeństwo 5.0. Pod terminem tym kryją się nowe technologie związane ze sztuczną inteligencją (AI) oraz automatyzacją, projektowane dla poprawy jakości życia całego społeczeństwa.

Społeczeństwo 5.0 to nie tylko ładnie brzmiąca nazwa, ale też konkretne cele do osiągnięcia. Kolejna rewolucja społeczna ma polegać na takim powiązaniu świata rzeczywistego z technologią, które pozwoliłoby rozwiązać problem zapotrzebowania na żywność i energię, a także starzenia się społeczeństwa. W istocie chodzi tu głównie o zastosowanie technologii z zakresu internetu rzeczy – tyle że w sposób ukierunkowany na poprawę życia codziennego.

Dlaczego mówimy o społeczeństwie z piątką w nazwie? Podobnie jak w przemyśle, również w społeczeństwie dopatrzono się paru rewolucyjnych wynalazków. Społeczeństwo 2.0 zapoczątkował moment, w którym człowiek nauczył się uprawiać ziemię, nie będąc już skazanym wyłącznie na polowanie. Społeczeństwo 3.0 wiązało się z powstaniem przemysłu. Początek Społeczeństwa 4.0 przypada na czas rozwoju środków masowego przekazu.

Prace nad koncepcją Społeczeństwa 5.0 rozpoczęły się w Japonii w 2015 roku. Jutro (16 października br.) wystartuje w Tokio wystawa nowych technologii CEATEC 2019. Będzie to świetna okazja, by przyjrzeć się postępom prac nad nową „rewolucją społeczną" – Społeczeństwo 5.0 zostało wybrane na temat przewodni imprezy.

fot. Tunnelmotions/Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto