A A A

Kiedy podsłuchują głośniki?

24 lutego 2020, 09:30
Badacze z Northeastern University sprawdzili, jak często dochodzi do przypadkowego uaktywnienia asystentów głosowych.
Kiedy podsłuchują głośniki?

Inteligentne głośniki (takie jak Echo czy Home) coraz częściej stają się wyposażeniem mieszkań i domów. Pojawiają się także informacje, że sprzęt taki może potajemnie nagrywać użytkowników i przekazać zapis prywatnych rozmów operatorowi usługi, dzięki której głośnik staje się inteligentny.

Naukowcy z działającego w Bostonie Northeastern University sprawdzili, jak często dochodzi do włączenia inteligentnych głośników w sposób przypadkowy, czyli bez użycia specjalnej komendy aktywującej sprzęt.

Pod uwagę wzięto pięć modeli urządzeń dostarczanych – odpowiednio -– przez koncerny Gogle, Apple, Microsoft i Amazon:

• Home Mini 1. generacji (aktywowane komendami OK/Hey/Hi Google);

• HomePod 1. generacji (aktywowane komendą Hey, Siri);

• Harman Kardon Invoke (aktywowane komendą Cortana);

• Echo 2. i 3. generacji (aktywowane komendami Alexa, Amazon, Echo, Computer).

W pobliżu głośników wielokrotnie odtwarzano 125 godzin materiału pochodzącego z serwisu Netflix (a złożonego z filmów i programów zawierających dużą liczbę dialogów). Badacze chcieli dowiedzieć się, które słowa niebędące komendami są w stanie aktywować asystenta, jak długo nagrywa on wówczas dźwięki pochodzące z otoczenia oraz jak często zdarza się to w ciągu doby.

Okazało się, że w zależności od urządzenia średnia częstotliwość przypadkowych aktywacji w ciągu doby wynosi od 1,5 do 19. Najczęściej zdarzało się to modelom Apple'a i Microsoftu (HomePod i Harman Kardon Invoke); kolejne na liście były Echo 2. generacji, Home Mini i Echo 3. generacji.

Od modelu głośnika zależy także średni czas przypadkowego nagrania, które trafia do sieci. Urządzenia Echo 2. generacji i Harman Kardon Invoke charakteryzowały się najdłuższymi okresami aktywacji (od 20 do 43 sekund). W przypadku serii Echo ponad połowa aktywacji trwała sześć sekund lub dłużej; to samo dotyczyło HomePoda.

Zaskakujące okazywały się słowa i zwroty, które prowadziły do przypadkowych aktywacji asystentów. Dla urządzeń Home Mini było to np. „I don't like the cold", dla HomePoda – „Faith's funeral", dla Echo – „Cash transfers", a dla Harman Kardon Invoke – „Colorado".

fot. Northeastern University


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto