A A A

Kolejna była pracownica oskarża Facebooka

13 października 2021, 14:00
Sophie Zhang jest gotowa zeznawać przed Kongresem USA.
Kolejna była pracownica oskarża Facebooka

Oskarżony o manipulacje Facebook oskarża o manipulację

Była analityk Facebooka podzieliła się z amerykańskimi organami ścigania dokumentacją dotyczącą potencjalnych naruszeń prawa, które miały miejsce podczas jej pracy w firmie.

Stacja CNN skontaktowała się w tej sprawie z rzecznikiem prasowym FBI, który odmówił podania szczegółów.

„Jeśli Kongres chce, abym zeznawała, wypełnię swój obywatelski obowiązek, jak publicznie oświadczałam przez ostatnie pół roku"  – napisała Zhang w poniedziałkowym tweecie odnoszącym się do jej wywiadu dla CNN.

Byłą pracownicę Facebooka zachęciło do podjęcia takiej decyzji ponadpartyjne poparcie, jakie otrzymała inna analityczka sieci społecznościowej, Frances Haugen, zeznając przed Kongresem 5 października w sprawie bezpieczeństwa dzieci na Facebooku i Instagramie.

Zhang została zwolniona (oficjalnie ze „złe wyniki") we wrześniu ubiegłego roku. Tuż przed odejściem zdążyła opublikować na swłasnej stronie internetowej notatkę, w której opisała manipulacje, które były dokonywane przez światowe reżimy, a dotyczyły Facebooka. Strona po złożeniu skargi przez byłego pracodawcę została wyłączona.

Rzecznik Facebooka w oświadczeniu dla magazynu Insider zakomunikował: „Zainwestowaliśmy 13 miliardów dolarów w bezpieczeństwo naszej platformy i mamy 40 000 osób, które przeglądają treści w 50 różnych językach, pracując w 20 lokalizacjach na całym świecie, aby wspierać naszą społeczność. Od 2017 r. usunięto również ponad 150 sieci, które chcą manipulować debatą publiczną, a pochodzą one z ponad 50 krajów (...). Nasze osiągnięcia pokazują, że rozprawiamy się z nadużyciami za granicą z taką samą intensywnością, z jaką stosujemy w USA".

Co innego oświadczyła Haugen przed Kongresem 5 października. Była pracownica powiedziała, że Facebook nie ma zasobów i narzędzi, które szukają nadużyć w materiałach opublikowanych językach innych niż angielski.

W odpowiedzi dyrektor generalny Mark Zuckerberg oświadczył, że charakterystyka firmy przedstawiona przez Haugen daje „fałszywy obraz" platformy społecznościowej.

fot. Pixabay

 


Sebastian Nanasik
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto