A A A

Kolejna luka wykryta w procesorach Intela

11 marca 2020, 14:00
W ostatnim czasie Intel nie ma szczęścia, jeżeli chodzi o zabezpieczenia. Właśnie dowiedzieliśmy się o kolejnej usterce.
Kolejna luka wykryta w procesorach Intela

W ostatnich tygodniach coraz częściej słyszymy o odkrywanych w procesorach Intela błędach bezpieczeństwa. Teraz dołączyła do nich luka znana jako LVI (Load Value Injection). Błąd odkryły dwa działające niezależnie od siebie zespoły ekspertów: badacze z Katolickiego Uniwersytetu Lowańskiego oraz specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa firmy BitDefender.

Podatność jest podobna do wykrytego w 2018 r. ataku typu Meltdown, który pozwala włamywaczowi przesłać do CPU szkodliwy kod umożliwiający odczyt danych z pamięci procesora. Jednak w tym wypadku atak jest możliwy również w odniesieniu do procesorów niepodatnych na Meltdown.

W praktyce zagrożenie nie jest bardzo poważne, bo w międzyczasie Intel zdążył wydać nowe łatki, poprawiające bezpieczeństwo. Sprawiają one, że przeprowadzenie ataku wymaga bardzo dużych umiejętności i jest czasochłonne. Nie oznacza to jednak, że jest całkowicie niemożliwe. Modyfikując software, nie da się bowiem w pełni wyeliminować problemów wynikających ze sprzętowej budowy procesora.

fot. Intel


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto