A A A

Konsolowy debiut Microsoftu

21 października 2021, 09:00
Wspominamy 15 listopada 2001 roku.
Konsolowy debiut Microsoftu

Tego dnia miała miejsce światowa premiera pierwszej konsoli do gier wyprodukowanej przez Microsoft. Koncern z Redmond przedstawiając maszynę o nazwie Xbox rzucił rękawicę dominującym do tej pory na rynku japońskim producentom konsoli – firmom Sony i Nintendo. Była to zarazem pierwsza w historii konsola, w której zamontowano dysk twardy (najpierw o pojemności ośmiu, a później 10 GB) do zapisu stanów gier.

Model okazał się umiarkowanym sukcesem komercyjnym: sprzedano 24 milionów urządzeń, podczas gdy PS2 znalazła ponad 155 milionów nabywców, a GameCube – 22 miliony. Do tego pierwsza wersja Xboksa charakteryzowała się sporą awaryjnością z uwagi na wadliwie zaprojektowany system chłodzenia. Mimo wszystko wyniki były na tyle zachęcające, że Microsoft zdecydował się kontynuować ten projekt. Następny model, Xbox 360 (zaprezentowany w 2005 roku), sprzedał się już znacznie lepiej – w ponad 93 milionach egzemplarzy.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto