A A A

Które telefony są niebezpieczne za kierownicą?

8 kwietnia 2016, 13:30
Korzystanie z każdego telefonu podczas jazdy samochodem może być niebezpieczne. Według testów przeprowadzonych w laboratorium urządzeń mobilnych firmy Lizard Media - niektóre telefony są jednak bardziej niebezpieczne niż inne.
Które telefony są niebezpieczne za kierownicą?

Przepisy ruchu drogowego dopuszczają korzystanie z telefonu przez kierowców w trakcie jazdy pod warunkiem, że znajduje się on na specjalnym stojaku. Mówi o tym Art. 45 ust 2 pkt 1. ustawy Prawo o ruchu drogowym "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Eksperci ruchu drogowego wskazują jednak, że nawet stojak, system głośnomówiący i odpowiednie ustawienia telefonu w trybie "samochód" dekoncentrują kierowców i stanowią realne zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Bielska Spółka IT posiadająca specjalistyczne laboratorium urządzeń mobilnych przeprowadziła próby obsługi podstawowych funkcji różnych smartfonów podczas symulowanej jazdy samochodem. Próby zostały przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych z zachowaniem dbałości o powtarzalność i zgodnie z odpowiednią metodyką. Wynika z nich, że czasy potrzebne na obsługę takich funkcji telefonu jak pisanie i wysyłanie smsów, dzwonienie oraz ustawianie nawigacji różnią się znacznie w zależności od marki, modelu telefonu oraz systemu operacyjnego.

- Funkcjonalność i ergonomia obsługi telefonu to kompromis pomiędzy efektownością, a efektywnością - tłumaczy Marcin Wieczorek Design Manager oraz współwłaściciel Lizard Media.

- Najwyższym kunsztem jest skuteczne połączenie tych dwóch światów, tak aby efekt zachwycał użytkownika formą jak i intuicyjnością i prędkością - mówi Marcin Wieczorek.

Smartfon smartfonowi za kierownicą nierówny

Na czym polegało badanie? W teście wzięły udział osoby, które na co dzień korzystają z badanych telefonów, po to, aby korzystać z ich biegłości obsługi telefonu. W teście wykonano następujące czynności:

1. sms - napisanie smsa do ostatniej osoby na liście kontaktów - "Kochanie spóźnię się pół godziny"

2. włączanie nawigacji - wejście w nawigację i wybranie adresu bez funkcji głosowych - ul. Piłsudskiego 48, Bielsko-Biała

3. dzwonienie - wybranie osoby z listy kontaktów - Jak Kowalski - i nawiązanie połączenia.

Badane telefony to nie najnowsze modele. Chodziło o sprawdzenie telefonów, które są popularne i często używane przez kierowców w całej Polsce. W badaniu użyto: Samsung Galaxy S3 (android), Nokia Lumia 630 (Windows Phone), Sony Xperia Z (android) oraz iPhone 4 (iOS). W porównaniu nie brano pod uwagę funkcjonalności telefonów, relacji wartości ceny do jakości, czy ich wytrzymałości - chodziło o ergonomię nawigacji i czasy reakcji, które przekładały się na czas w którym kierowca pozostaje zdekoncentrowany za kierownicą.

Samsung Galaxy S3 okazał się zdecydowanym liderem kategorii "SMS". Średnia prób to 30 sekund do napisania i wysłania krótkiej wiadomości tekstowej. Aż 50 proc. więcej czasu na tę samą czynność potrzebujemy na Sony Xperia Z oraz iPhonie 4. Nokia Lumia w środku stawki z 36 sekundami i drugim wynikiem w teście.

Sony Xperia Z natomiast jest najlepsza do dzwonienia. To tylko 12 sekund w porównaniu z 20 Samsunga, 19 iPhona i 17 Nokii Lumii.

Największe dysproporcje są jednak zauważalne przy włączaniu i ustawianiu nawigacji GPS. Sony i Samsung są na pierwszym miejscu ze świetnym wynikiem 51 sekund w czasie, których nie tylko włączamy i wybieramy cel podróży, ale także włączamy odbiornik GPS w telefonie. Prawie dwa razy więcej czasu potrzebujemy na to samo w iPhonie - 1 min i 30 sekund. Nokia Lumia to oficjalnie najtrudniejsza nawigacja za kierownicą, która wyłącza kierowcę z koncentracji na drodze na całe 2 minuty i 18 sekund. Przy stałej prędkości 90 km/h to prawie 3 i pół kilometra! Przy prędkości 50 km/h w warunkach miejskich przejedziemy prawie 2 km zanim na ekranie ukaże się mapka ze wskazówkami.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
jakubhab
8 kwietnia 2016, 20:34
Nie ma jak to w kwietniu 2016 roku testować flagowca 2012 pod tym względem...
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto