A A A

Licencja na zabijanie to za mało

30 listopada 2021, 15:00
MI6 musi otworzyć się na nowe technologie, aby być bardziej skuteczna.
Licencja na zabijanie to za mało

Nowe problemy wywiadu

Tak właśnie stwierdził Richard Moore, szef Brytyjskiej Tajnej Służby Wywiadowczej, w pierwszym ważnym przemówieniu publicznym od czasu objęcia stanowiska w październiku 2020 roku.

Sztuczna inteligencja i obliczenia kwantowe są tymi technologiami wykorzystywanymi przez państwa, które stawiają wywiad Jej Królewskiej Mości w obliczu poważnych wyzwań. Przykładowo, sprawdzanie danych biometrycznych oraz stosowanie systemów rozpoznawanie twarzy znacznie utrudniły oficerom wywiadu przyjmowanie fałszywej tożsamości we wrogich krajach.

W siedzibie MI6 w Vauxhall Cross działa Sekcja Q (to wcale nie wymysł twórców filmów o Jamsie Bondzie). Jest to wydział zajmujący się dostarczaniem brytyjskim szpiegom najnowszych gadżetów, mających pozwolić in działać w konspiracji i zapewnić bezpieczeństwo.

Skąd, zdaniem Richarda Moore'a, bierze się zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Wielkiej Brytanii? Szef MI6 wymienia Chiny, Rosję, Iran i międzynarodowy terroryzm jako priorytety zachodniego wywiadu. „Nasi przeciwnicy wkładają duże pieniądze i ambicje w opanowanie sztucznej inteligencji, obliczeń kwantowych i biologii syntetycznej, ponieważ wiedzą, że to da im przewagę" – twierdzi Moore.

MI6 jest członkiem-założycielem Zjednoczonego Dowództwa Cybernetycznego, które przeciwdziała zagrożeniom ze strony państw, terrorystów i przestępców oraz wspomaga operacje wojskowe.

fot. Irv P – Unsplash


Sebastian Nanasik
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto