A A A

Maszyna z kosmosu

22 kwietnia 2021, 08:10
Dzisiaj z cyklu pożółkłych kartek IT wspominamy pierwszy komputer skonstruowany z użyciem układów scalonych.
Maszyna z kosmosu

 

Pierwszy komputer na "scalakach"

 

Tuż przed Bożym Narodzeniem 1968 roku zaprezentowano pierwszy komputer skonstruowany z użyciem układów scalonych. Był nim zresztą słynny AGC (Apollo Guidance Computer), wykorzystany głównie do nawigacji i sterowania księżycowym modułem lądującym. Dzięki zastosowaniu owych układów zajmował on tylko 30 dm3 w bardzo ograniczonej przestrzeni owego lądownika. Komputer dysponował 74 KB pamięci ROM i 4 KB pamięci RAM. Astronauci komunikowali się z AGC za pomocą terminalu DSKY (wyświetlacz/klawiatura).

Ciekawostka: w czasie lądowania na Księżycu, gdy od jego powierzchni dzieliło astronautów zaledwie 1800 metrów komputer zaczął wyświetlać kod błędu, co mogło oznaczać konieczność przerwania misji. Kontrola naziemna nakazała jednak zignorować ów komunikat. Później okazało się, że był to efekt przeciążenia komputera nadmierną ilością drugorzędnych danych, otrzymywanych z radaru).

 

Ze statku kosmicznego do myśliwca

 

Po pomyślnym zakończeniu misji księżycowej AGC używano m.in. do testowania systemów lotu fly-by-wire w myśliwcach F-8 Crusader, a po przepracowaniu bez awarii przez około 2000 godzin zakończył swą karierę. Obecnie można go oglądać w Muzeum Historii Komputerów w Mountain View.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: komputery
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto