A A A

Michelangelo, czyli zapowiedź dnia sądu

1 października 2020, 10:00
Bohaterem pożółkłych kartek IT jest tym razem kawałek złośliwego kodu.
Michelangelo, czyli zapowiedź dnia sądu

4 lutego 1991 roku w Australii po raz pierwszy wykryto wirusa Michelangelo („Michał Anioł"). Infekując pliki pozostawał on nieaktywny aż do 6 marca (czyli do rocznicy urodzin Michała Anioła), po czym atakował bootsektory dysków twardych lub dyskietek. Nadpisywał wówczas ich zawartość sekwencją zer i uniemożliwiał w ten sposób uzyskanie dostępu do danych znajdujących się na nośniku.

Rok później media nagłośniły istnienie „Michała Anioła", wzbudzając sensacyjnymi doniesieniami wybuch powszechnej paniki wśród właścicieli komputerów osobistych (zarówno prywatnych jak i używanych przez rozmaite instytucje). Niektórzy twierdzą, że obawy były zręcznie podsycane przez ówczesnych dostawców programów antywirusowych, którym strach znakomicie podkręcał sprzedaż.

Co było dalej? Otóż 6 marca 1992 roku wirus faktycznie się uaktywnił, ale doszło raptem do 10–20 tysięcy skutecznych ataków na całym świecie, podczas gdy rozmaici eksperci prognozowali ich miliony oraz cyfrową hekatombę.

fot. droider.ru


Gerard Arfield
Tagi: wirusy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności




Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto