A A A

Microsoft stawia na energię słoneczną

31 lipca 2019, 13:00
Centra danych Microsoftu w Arizonie mają być w coraz większym stopniu zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Firma stawia kolejne kroki w tym kierunku.
Microsoft stawia na energię słoneczną

Nawiązanie współpracy z firmą First Solar i wykorzystanie instalacji solarnej Sun Streams 2 (PV) ma pomóc w realizacji planu Microsoftu, który zakłada, że do 2023 r. jego centra danych będą w 70 proc. zasilane energią pozyskiwaną z odnawialnych źródeł energii (OZE). W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju potentat chce znacząco zmniejszyć – a docelowo całkowicie wyeliminować – emisję dwutlenku węgla generowaną przez jego centra danych.

Ekochmury
Jak podkreślił na blogu firmowym Brian Janous, dyrektor generalny w obszarze Energy & Sustainability w Microsoft, dostarczenie usług chmurowych dla coraz większej liczby klientów na całym świecie i obsługa superwydajnych centrów danych wymaga ogromnej ilości energii, którą firma chce w coraz większym stopniu pozyskiwać z OZE. W 2019 roku 50 proc. potrzebnych zasobów miało pochodzić ze źródeł naturalnych, a już wiadomo, że uda się osiągnąć pułap 60 proc. W 2013 roku ma to być już 70 proc., by docelowo w pełni zasilać centra danych energią z OZE.

Microsoft chce rozwijać swoje nowe centra danych w El Mirage i Goodyear w Arizonie. Dzięki temu, że notuje się tam 200 słonecznych dni w roku, firma postanowiła inwestować w energię słoneczną. Dzięki współpracy z First Solar wykorzystuje instalację o mocy 150 megawatów bazującą na zaawansowanych, ekologicznych technologiach słonecznych. Partnerstwo ma również wspierać innowacje w zakładach produkcyjnych First Solar dzięki dostępowi do inteligentnych usług w chmurze Microsoft, takich jak Azure IoT Hub czy SQL Data Warehouse.

Jak podaje Microsoft, w pełni funkcjonujące centra danych w Arizonie dadzą ponad 100 stałych miejsc pracy dla inżynierów mechaników, inżynierów elektryków i techników centrów danych, a w fazie budowy – ponad 1000 miejsc pracy dla robotników budowlanych. Firma w zeszłym roku zainwestowała ponad 800 tys. dolarów w różne projekty przynoszące Arizonie korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe.

fot. 123RF

 


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto