A A A

Microsoft testuje nowy format odsyłaczy

21 sierpnia 2020, 08:30
Użytkownicy Edge'a będą mogli zdecydować, w jaki sposób wklejać w dokumentach adresy skopiowane z paska przeglądarki.
Microsoft testuje nowy format odsyłaczy

Adres czy tytuł?

Inżynierowie Microsoftu poinformowali, że prowadzą właśnie testy nowego formatu łączy internetowych (Link format), który ułatwi prezentowanie adresów URL. Będzie można wklejać je w przeglądarce lub w dokumentach w odmienny sposób.

 

Opis albo https://

W testach nowej funkcji uczestniczą wybrani użytkownicy eksperymentalnej wersji przeglądarki Edge (linia Canary).

Idea przyświecająca pomysłodawcom formatu Link jest prosta: adresy skopiowane z paska browsera czasami należy przedstawić w postaci jawnej (na przykład jako https://www.cdaction.pl), ale zdarza się także, że trzeba zaprezentować tytuł strony WWW mający postać aktywnego odsyłacza – przykładowo, CD-Action. Pierwszy sposób jest zazwyczaj stosowany podczas wklejania łącza w przeglądarkach; drugą metodę często wykorzystuje się w dokumentach tekstowych (RTF, DOC, DOCX) albo w arkuszach kalkulacyjnych.

Dzięki formatowi Link użytkownik będzie mógł sam zdecydować, w jakiej postaci ma zostać wklejony adres skopiowany wcześniej z przeglądarki Edge. Gdy będzie trzeba to zrobić w pasku browsera, wystarczy umieścić w nim kursor i z menu kontekstowego wybrać opcję Paste as | Link (Default) lub wcisnąć kombinację klawiszy [Ctrl]+[V]. Uzyskany efekt nie będzie różnił się od wklejenia odsyłacza w postaci tekstowej.

Inaczej stanie się po wydaniu tego samego polecenia w dokumencie Worda. Zamiast adresu pojawi się aktywna nazwa strony, taka jak:

Poradnik komputerowy – PC Format – programy, komputery, porady.

Gdyby komuś zależało jednak na podaniu adresu wprost, wybierze z menu kontekstowego opcję Paste as | Plain text (albo wciśnie kombinację klawiszy [Shift]+[Ctrl]+[V]).

 

Windows i Mac

Na razie nowa funkcja działa wyłącznie na urządzeniach z systemem Windows i pozwala wklejać na dwa sposoby tylko odsyłacze skopiowane z paska adresu przegądarki Edge. Microsoft zapowiada jednak, że docelowo obsługiwane będą adresy URL umieszczone na stronach WWW, a format Link pojawi się także na komputerach Apple'a.

fot. Microsoft


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto