A A A

Microsoft zapowiedział DirectX 12 Ultimate

20 marca 2020, 11:10
Nowe biblioteki mają ujednolicić tworzenie gier na PC oraz Xbox Series X.
Microsoft zapowiedział DirectX 12 Ultimate

Zapowiedziany przez Microsoft nowy API nazywać się będzie DirectX 12 Ultimate – biblioteki te stworzono z myślą zarówno o PC, jak i Xbox Series X. Głównym celem firmy jest ujednolicenie efektów dostępnych na obu platformach; to kolejny sygnał, że Microsoft stawia je na równi.

Firma zapowiada „bezprecedensową zgodność" obu platform, co z pewnością powinno ułatwić życie również twórcom gier. Nowy API oznacza nie tylko efekty związane z Raytracingiem, ale też wsparcie dla technologii takich jak Variable Rate Shading, Mesh Shaders i Sampler Feedback. Dzięki temu twórcy zyskają dostęp do bardziej zaawansowanego cieniowania czy możliwości redukowania szczegółów w mniej istotnych partiach obrazu w celu odciążenia podzespołów.

Aktualizacja sprawia, że karta graficzna nie musi współpracować bezpośrednio z CPU, żeby generować efekty. Deweloperzy zyskają też możliwość kontrolowania efektów graficznych w określonych momentach, gdy dynamiczne ich generowanie nie jest opłacalne.

Dwunastka w nazwie jest nieprzypadkowa. Microsoft podkreśla, że nowe biblioteki nie zostały stworzone od podstaw, ale tylko rozszerzone o nowe funkcje. Gracze nie muszą więc się obawiać nagłego zalewu gier zgodnych wyłącznie z 12 Ultimate. Aktualizacja powinna wpłynąć pozytywnie nie tylko na wygląd gier, ale też bardziej efektywne wykorzystanie mocy obliczeniowej.

fot. Microsoft


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto