A A A

Mumia kapłana z Teb otrzymała głos dzięki drukowi 3D

27 stycznia 2020, 11:50
Brytyjscy naukowcy zeskanowali mumię i na tej podstawie przygotowali druk 3D.
Mumia kapłana z Teb otrzymała głos dzięki drukowi 3D

Mumię poddano gruntownym badaniom już w 2016 roku – za pomocą tomografii komputerowej. David Howard z Royal Holloway (Uniwersytet w Londynie) oraz prof. John Schofield, prof. Joann Fletcher i dr Stephen Buckley z Uniwersytetu w Yorku pożyczyli mumię z Muzeum Miejskiego w Leeds. Podczas oględzin w laboratorium badawczym okazało się, że brakuje jej podniebienia miękkiego, a język jest zasuszony. Wykonane zdjęcia pozwoliły dokonać odpowiednich pomiarów i przygotować trójwymiarowy układ narządów mowy. Druk 3D górnych dróg oddechowych liczącej sobie trzy tysiące lat mumii umożliwił naukowcom usłyszenie, jak mógł brzmieć egipski kapłan służący za czasów Ramzesa XI. Przed wydrukiem do projektu dodano odpowiednie elementy, które miały umożliwić generowanie dźwięku. Tym sposobem za pomocą drukarki 3D pozyskano replikę części ciała kapłana, do których podłączono cylinder sprzęgający i puszczono dźwięk na głośniku. Efektu możecie posłuchać tutaj.

fot. Howard, D.M., Schofield, J., Fletcher, J. et al. Synthesis of a Vocal Sound from the 3,000 year old Mummy, Nesyamun ‘True of Voice'. Sci Rep 10, 45000 (2020).


Paula Jeziorska
Tagi: drukarka, 3D
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Spotify na iOS-a w nowym wydaniu
28 lutego 2020
Z odświeżonej apki mobilnej Spotify można korzystać w urządzeniach z systemem iOS. Jest znacznie lepsza niż poprzednia wersja.


Narasta spór rządu USA z Huawei
28 lutego 2020
Trwa konflikt na temat bezpieczeństwa cybernetycznego pomiędzy administracją rządu USA w firmą Huawei. Nie pomagają próby dyplomatycznego...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto