A A A

Muzeum Skórek Winampa

11 września 2020, 10:50
W sieci pojawiła się kolekcja grafik, które przed laty zmieniały interfejs najpopularniejszego odtwarzacza plików MP3.
Muzeum Skórek Winampa

Gdy królowały modemy

W 1997 roku zaprezentowano aplikację, która szybko weszła w skład żelaznego kanonu oprogramowania, które instalowano na niemal każdym komputerze – a w każdym razie robili to ci, którzy chcieli posłuchać muzyki zapisanej na dysku twardym peceta (albo laptopa, o ile kogoś było na niego stać; o smartfonach nikt jeszcze wówczas nie słyszał). Mowa o Winampie opracowanym przez firmę Nullsoft..

 

Zostały obrazki

Winamp przez kilka lat był najpopularniejszym programem do odsłuchiwania plików MP3. Dopóki w 1999 roku nie przejął go koncern AOL, cieszył się zasłużenie opinią aplikacji o małych wymaganiach sprzętowych.

Wykupienie firmy Nullsoft przez AOL powszechnie uznaje się za moment, od którego zaczął się zmierzch Winampa. Ostatecznie pod koniec 2013 roku zakończono rozwijanie programu. Po odtwarzaczu została jednak pokaźna kolekcja skórek, za pomocą których użytkownicy zmieniali interfejs programu. Kilkadziesiąt tysięcy z nich można obejrzeć w internetowym Muzeum Skórek Winampa uruchomionym przez inżyniera Facebooka Jordana Eldredge'a.

Muzeum ma postać przewijanej w nieskończoność listy pokazującej ok. 65 tysięcy grafik. Obrazy są interaktywne – po kliknięciu któregokolwiek z nich skórka jest otwierana w osobnym okienku mającym rozmiary Winampa. Co więcej, są to w pełni funkcjonalne odtwarzacze, które pozwalają odsłuchać pliki MP3 załadowane z dysku twardego, zmienić ustawienia equalizera itp.

Zbiory wyświetlane w muzeum pochodzą z bazy Internet Archive. Jordan Eldredge wciąż uzupełnia kolekcję, więc osób dysponujące oryginalnymi skórkami mogą przekazać mu w kolejne eksponaty.

fot. Winamp Skin Museum


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Rusza Apple One
30 października 2020
Koncern Apple rozpoczyna sprzedaż subskrypcji na pakiet gier, usług muzycznych, telewizyjnych i chmurowych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto