A A A

NSA doradza Microsoftowi

15 stycznia 2020, 08:00
Koncern z Redmond usuwa lukę w zabezpieczeniach Windows 10 po ostrzeżeniu przekazanym przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
NSA doradza Microsoftowi

Wczoraj, 14 stycznia, firma Microsoft opublikowała zestaw aktualizacji systemu Windows 10. Jedna z poprawek bezpieczeństwa powstała dzięki informacjom otrzymanym przez koncern z Redmond od amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA, National Security Agency).

Pracownicy NSA odkryli w Windows 10 lukę wpływającą na sposób, w jaki system sprawdza poprawność podpisów cyfrowych. W rezultacie istnieje możliwość przygotowania złośliwego pliku zawierającego podrobioną sygnaturę zaufanego dostawcy i podszywania się pod instalatory oprogramowania uznawane za bezpieczne.

Osoby uruchamiające taki plik nie będą ostrzegane o niebezpieczeństwie związanym z oprogramowaniem pochodzącym z nieznanego źródła. Złośliwy kod działający w systemie jest z kolei w stanie odczytać poufne informacje i przekazać je na zewnątrz.

Zachowanie Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wydaje się dość nietypowe – instytucja ta oskarżana jest bowiem o opracowanie exploita EternalBlue i wykorzystywanie go w celu włamywania się na komputery aż do 2017 roku. Narzędzie to wyciekło później z NSA i zostało użyte w oprogramowaniu szantażującym (ransomware), takim jak WannaCry i NotPetya.

Microsoft w oficjalnym komunikacie potwierdził istnienie luki oraz poinformował o jej usunięciu. Firma nie znalazła dowodów na to, że usterka była już wykorzystywana; wezwała jednak wszystkich użytkowników systemu Windows do zainstalowania najnowszej aktualizacji.

fot. Pixabay

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Zmiany w mailingu YouTube'a
8 sierpnia 2020
Subskrybenci przestaną otrzymywać e-maile o zamieszczanych na kanałach YouTube'a nowościach.


Potrzebujesz dziennika? No to notuj
7 sierpnia 2020
Moleskine, firma znana z produkcji notesów, przygotowała internetowy dziennik, który łączy wiele innych przydatnych funkcji.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto