A A A

NSA doradza Microsoftowi

15 stycznia 2020, 08:00
Koncern z Redmond usuwa lukę w zabezpieczeniach Windows 10 po ostrzeżeniu przekazanym przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego.
NSA doradza Microsoftowi

Wczoraj, 14 stycznia, firma Microsoft opublikowała zestaw aktualizacji systemu Windows 10. Jedna z poprawek bezpieczeństwa powstała dzięki informacjom otrzymanym przez koncern z Redmond od amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA, National Security Agency).

Pracownicy NSA odkryli w Windows 10 lukę wpływającą na sposób, w jaki system sprawdza poprawność podpisów cyfrowych. W rezultacie istnieje możliwość przygotowania złośliwego pliku zawierającego podrobioną sygnaturę zaufanego dostawcy i podszywania się pod instalatory oprogramowania uznawane za bezpieczne.

Osoby uruchamiające taki plik nie będą ostrzegane o niebezpieczeństwie związanym z oprogramowaniem pochodzącym z nieznanego źródła. Złośliwy kod działający w systemie jest z kolei w stanie odczytać poufne informacje i przekazać je na zewnątrz.

Zachowanie Agencji Bezpieczeństwa Narodowego wydaje się dość nietypowe – instytucja ta oskarżana jest bowiem o opracowanie exploita EternalBlue i wykorzystywanie go w celu włamywania się na komputery aż do 2017 roku. Narzędzie to wyciekło później z NSA i zostało użyte w oprogramowaniu szantażującym (ransomware), takim jak WannaCry i NotPetya.

Microsoft w oficjalnym komunikacie potwierdził istnienie luki oraz poinformował o jej usunięciu. Firma nie znalazła dowodów na to, że usterka była już wykorzystywana; wezwała jednak wszystkich użytkowników systemu Windows do zainstalowania najnowszej aktualizacji.

fot. Pixabay

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto