A A A

NVIDIA Tesla K40 - najszybszy na świecie akcelerator

18 listopada 2013, 15:33
NVIDIA Tesla K40 - najszybszy na świecie akcelerator
NVIDIA prezentuje najszybszy na świecie akcelerator przeznaczony do superkomputerów i wielkoskalowej analizy danych. NVIDIA Tesla K40 posiada dwukrotnie więcej pamięci od poprzedniego modelu, umożliwiając tworzenie nowych kategorii akcelerowanych aplikacji.

Firma NVIDIA zaprezentowała dzisiaj akcelerator graficzny NVIDIA® Tesla® K40, najszybsze tego typu urządzenie na świecie, zapewniające ogromną wydajność w zastosowaniach naukowych, inżynieryjnych, obliczeniach wysokowydajnych (HPC) oraz aplikacjach biznesowych.

Względem swojego poprzednika, akceleratora graficznego Tesla K20X, Tesla K40 jest wyposażony w dwukrotnie więcej pamięci, a jego wydajność jest o 40% wyższa. Oznacza to, że prześciga najszybsze procesory centralne nawet dziesięciokrotnie. Tesla K40 jest pierwszym i jednocześnie najwydajniejszym akceleratorem zoptymalizowanym do analizy dużych zbiorów danych oraz wielkoskalowych badań naukowych.

Akceleratory Tesla K40 zostały wyposażone w inteligentną technologię NVIDIA GPU Boost, która umożliwia przekształcenie zapasu mocy w dodatkową wydajność, do wykorzystania w używanych przez użytkowników aplikacjach.

Akcelerator graficzny Tesla K40 został oparty na najszybszej i najwydajniejszej energetycznie architekturze obliczeniowej, jaką kiedykolwiek stworzono – NVIDIA Kepler – dzięki czemu prześciga inne akceleratory w dwóch ważnych parametrach wydajności obliczeniowej, osiągając 4,29 TFLOPS wydajności szczytowej w operacjach na liczbach zmiennoprzecinkowych z zastosowaniem pojedynczej precyzji oraz 1,43 TFLOPS w podwójnej precyzji.

Najważniejsze cechy akceleratorów graficznych Tesla K40 to:

- 12 GB ultraszybkiej pamięci GDDR5, która pozwala przetwarzać dwukrotnie większe zbiory danych, a tym samym umożliwia szybką ich analizę.
- 2,880 rdzeni CUDA® do obliczeń równoległych, które dziesięciokrotnie przyspieszają działanie aplikacji w porównaniu do zastosowania samego procesora centralnego.
- Funkcja Dynamic Parallelism pozwala na dynamiczne tworzenie nowych wątków przez istniejące wątki procesorów graficznych, tym samym ułatwiając i przyspieszając analizę adaptacyjnych oraz dynamicznych struktur danych.
- Obsługa PCIe 3 generacji sprawia, że dane mogą być przesyłane dwukrotnie szybciej w porównaniu z technologią PCIe 2 generacji.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto