A A A

Nadchodzi USB4

5 września 2019, 14:40
Pierwsze pokazy nowej wersji interfejsu USB odbędą się w połowie września w Seattle.
Nadchodzi USB4

USB Implementers Forum (USB-IF), organizacja zajmująca się promowaniem technologii USB, ogłosiła, że specyfikacja USB4 jest gotowa.

Liczący 569 stron dokument „Universal Serial Bus 4 (USB4TM) Specification" można znaleźć na stronie USB-IF. Nowy standard, zapowiedziany po raz pierwszy w marcu bieżącego roku, bazuje na interfejsie Thunderbolt 3, który jest wkładem Intela w działalność USB Promoter Group.

USB4 pozwoli osiągnąć prędkości transmisji rzędu 40 Gb/s, czyli dwukrotnie większe niż zapewniane przez najszybszy obecnie interfejs USB 3.2. Umożliwi to między innymi podłączanie do komputera wielu monitorów. Niezbędne przy tym będzie stosowanie złączy USB typu C (zamiast najbardziej powszechnych wciąż wersji USB A/B, USB micro A/B lub innych wariantów). Członkowie USB-IF nie ukrywają, że liczą na spopularyzowanie złączy typu C i porzucenie przez wytwórców sprzętu wiekowych, prostokątnych gniazd oraz wtyczek USB.

Nowy interfejs jest wstecznie zgodny ze standardami USB 3.2, USB 2.0 i Thunderbolt 3. Osiągnięcie maksymalnej szybkości transmisji na jednym kablu będzie wymagało zastosowania przewodów z certyfikatem 40 Gb/s. Możliwa będzie także dwukanałowa transmisja z szybkością 20 Gb/s (z wykorzystaniem dwóch kabli USB typu C).

Pokazy nowej technologii odbędą się podczas najbliższych spotkań z cyklu USB Developer Days (17 i 18 września w Seattle oraz 19 i 20 listopada w Tajpeju). Pierwsze urządzenia zgodne z USB4 powinny trafić do sklepów w drugiej połowie 2020 roku.

fot. YouTube


Adam Wiśniewski
Tagi: USB
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
5 września 2019, 15:26
No tak, najlepiej wróćmy do USB 1.0 i czekajmy latami, aż przekopiują się dane i korzystajmy z 50 różnych wtyczek. Bardzo mądre Dawidzie, nie ma co. Standard USB 4 ma szansę w końcu wprowadzić jedno złącze do wszystkiego - do obsługi monitorów, urządzeń wskazujących, pamięci masowych i wielu innych. Do tego jest zapotrzebowanie na duże przesyły danych, a samo USB C jest jednym z lepszych rozwiązań jakie istnieją. A jeśli stać Cię na nowy komputer, to stać Cię też na kilka przejściówek za kilkanaście złotych.
dawidsab
dawidsab
5 września 2019, 15:15
Witam! Skończyli by wymyślać nowe USB, bo człowiek kupi taką myszkę, drukarkę czy skaner, za jakiś czas wymieni komputer i nie podłączy sprzętu, bo w nowym komputerze będzie nowa generacja USB, a wtyczki od sprzętów będą starego typu :oczy: .
ptrick
ptrick
5 września 2019, 14:58
No niby oficjalnie nazywa się USB 4. Z tego co słyszałem, to w ogóle ma być to ujednolicenie Thunderbolta i USB. Nie mniej fajnie, bo z racji, że patent na Thunderbolta jest już dostępny dla wszystkich, może w końcu potanieją urządzenia na niego.
wojownikhaha
wojownikhaha
5 września 2019, 14:45
Coś czuję, że zrobią z tego USB 3.3 gen 3
Najnowsze aktualności
Usprawnione Mapy Google'a
18 października 2019
Google ułatwia raportowanie utrudnień w ruchu drogowym oraz dodaje nową funkcję do aplikacji Mapy w wersji na urządzenia z systemem iOS.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto