A A A

Największy procesor świata znalazł dom

25 listopada 2019, 12:00
Komputer Cerebras CS-1 został wyposażony w procesor przeznaczony wyłącznie do operacji głębokiego uczenia AI.
Największy procesor świata znalazł dom

Z mierzącego 46 225 mm2 procesora do AI, który oferuje 400 tysięcy jednostek obliczeniowych dla 8-bitowych liczb całkowitych, umieszczonego w komputerze tej samej firmy, korzystać będzie jedna z najstarszych placówek badawczo-rozwojowych – Argonne National Laboratory (ANL). Procesor o nazwie Wafer Scale Engine (WSE) ma wspierać tę organizację w prowadzonych badaniach, a są to m.in. testy lepszego pojmowania działania czarnych dziur, kwestie pomocy osobom z uszkodzeniami mózgu oraz przewidywanie reakcji organizmu na leki antynowotworowe nowej generacji.

Andrew Feldman, przedstawiciel Cerebras System, podkreśla, że CS-1 to najszybszy w branży komputer AI, który jest ponadto łatwy w instalacji, szybki w uruchamianiu, a do tego integruje się z istniejącymi modelami AI w TensorFlow i PyTorch. W zależności od obciążenia zapewnia setki lub tysiące razy wyższą wydajność niż dotychczas stosowane rozwiązania przy jednej dziesiątej poboru mocy. Procesor umieszczony w CS-1 przeznaczony jest wyłącznie do operacji uczenia głębokiego AI.

Choć komputer ma niespełna 70 cm wysokości i w realiach domowych wyglądałby jak potężna machina, to w przypadku jednostek badawczych jest niczym zabawka zapewniająca jednocześnie takie moce przetwarzania, co klaster ok. 1 tysiąca kart graficznych, do których potrzeba 15 szaf typu rack. Powierzchnia, jaką zajmuje ten sprzęt, w porównaniu do oferowanych możliwości jest więc niesamowicie mała. Ponadto Cerebras wyposażył komputer w modułową konstrukcję, by w razie czego każdy element można było wymienić. Maszyna jest chłodzona cieczą – blok wodny podzielony jest na kilkanaście stref, przez które następnie woda trafia do chłodnicy umieszczonej w dolnej części komputera.
Badacze z ANL oczekują, że maszyna wykorzystana do procesów głębokiego uczenia i budowy sieci neuronowych będzie pracować sto razy szybciej niż wcześniej stosowane komputery.

fot. Cerebras

 


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto