A A A

Narodziny Intela

15 lipca 2021, 09:00
Znana wszystkim firma powstała 18 lipca 1968 roku.
Narodziny Intela

Założyli ją Gordon E. Moore (tak, właśnie TEN słynny Moore od „prawa Moore'a") oraz Robert Noyce. Pierwotnie planowali nazwać swą firmę po prostu Moore & Noyce, ale zorientowali się, że z marketingowego punktu widzenia to raczej kiepski pomysł (całość brzmiała jak „more noise"). Zdecydowali się więc na nazwę INTEL, czyli zbitkę słów INTegrated Electronic. I choć dzisiaj firma kojarzy się głównie z produkcją mikroprocesorów, zaczynała dużo skromniej, dostarczając głównie kości pamięci.

Andy Grove, Robert Noyce i Gordon Moore w 1978 r.

Andy Grove, Robert Noyce i Gordon Moore w 1978 r.

Kto wie, jak potoczyłby się losy przedsiębiorstwa, gdyby nie japońscy biznesmeni, którzy w 1969 roku szukali firmy będącej w stanie opracować chipy do programowalnego kalkulatora biurowego. Nie wiadomo, dlaczego wybrali właśnie zupełnie wówczas nieznanego Intela. Jednak efektem (wcale niełatwej) współpracy był pierwszy na świecie dostępny w powszechnej sprzedaży mikroprocesor – Intel 4004, który przyszedł na świat w 1971 roku. A później już poszło z górki: Intel 8008, 8086, 80286, 386, 486, Pentium... W 2020 roku Intel wygenerował blisko 80 mld dolarów zysku.

fot. Intel


Gerard Arfield
Tagi: Intel
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościCzterosilnikowy Cybertruck Tesli
7 grudnia 2021
Elon Musk poinformował na Twitterze, że Cybertruck pojawi się w wersji z czterema silnikami napędzającymi niezależnie każde z kół.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto