A A A

Narodziny iPoda

4 marca 2021, 08:00
Dziś wspominamy premierę iPoda pierwszej generacji – przełomowy przenośny odtwarzacz muzyki autorstwa Apple'a.
Narodziny iPoda

 

Szok na rynku

 

iPod wprawdzie nie był pierwszym przenośnym odtwarzaczem plików mp3, ale niewątpliwie był i jest najbardziej rozpoznawalną marką pośród nich, gdyż zaszokował odbiorców. 23 października 2001 roku bowiem ukazało się coś, co zdumiało swą odmiennością. Ówczesne odtwarzacze mp3 były wtedy gadżetami z wyglądu przypominającymi dzisiejsze pendrajwy – niedużymi urządzeniami bez problemu mieszczącymi się nawet w najciaśniejszej kieszeni, wyposażonymi w 64–256 MB pamięci RAM oraz miniaturowy ekran LCD. A obsługiwało się je niewygodnymi i małymi przyciskami. Tymczasem iPod był duży, rozmiaru 5-calowego smartfonu, zawierał dwiupółcalowy dysk twardy o imponującej wtedy pojemności... 5–10 GB (w zależności od modelu) oraz spory monochromatyczny ekran LCD. Grajka obsługiwało się charakterystycznym i bardzo ergonomicznym „kółkiem" na panelu. Wtedy jeszcze nie było dotykowym, a mechanicznym urządzeniem sterującym zwane „scroll wheel", przodkiem „touch wheel". To wszystko za niebagatelną cenę 400 dolarów.

 

Od setek do milinów

 

W ciągu pierwszego roku iPod (zwany post factum 1G) znalazł blisko 340 000 nabywców. Pięć lat później posiadaczami rozmaitych wersji iPodów było już ponad 67 milionów osób. I choć odtwarzacze mp3 praktycznie zostały wyparte przez smartfony i usługi strumieniujące muzykę, iPody do dziś są użytkowane. Szczególnie przydają się na dalekie wycieczki tam, gdzie nie ma zasięgu lub gdy nie chcemy ryzykować rozładowania telefonu.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: Apple, MP3, iPod
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto