A A A

Narzędzie open source do tworzenia kluczy zabezpieczeń

5 lutego 2020, 08:00
Google wyszedł z ciekawą inicjatywą i stworzył projekt otwartego klucza zabezpieczającego o nazwie Open SK. Nie wiemy jednak, jak bardzo zaawansowane są plany firmy na przyszłość.
Narzędzie open source do tworzenia kluczy zabezpieczeń

Pod nazwą Open SK kryje się oprogramowanie open source, które pozwala stworzyć klucz zabezpieczeń zgodny ze standardami FIDO lub U2F. To obowiązujące obecnie zasady bezpiecznego dostępu online.

Google już wcześniej tworzył własne klucze zgodne z FIDO, ale do tej pory korzystał z zastrzeżonego sprzętu i oprogramowania. Nowy projekt udostępniony w formule open source pozwala w praktyce tworzyć własne klucze od zera (przy znajomości odpowiedniego języka), co powinno się przyczynić do większej popularyzacji takich zabezpieczeń.

Oprogramowanie Google'a współpracuje z kluczem Nordic, który jest niewielkim układem scalonym ze złączem USB. Urządzenie obsługuje też komunikację za pośrednictwem Bluetooth LE oraz NFC. Nie wiadomo, czy oprogramowanie będzie zgodne też z innymi kluczami.

Wbudowany kod kryptograficzny nie jest jeszcze powiązany z oprogramowaniem – wszystko bazuje na algorytmach kryptograficznych. Nie wiadomo więc na razie, czy rozpoczęty przez firmę projekt ostatecznie stanie się czymś więcej niż ciekawostką badawczą.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto