A A A

Nie żyje Clive Sinclair, konstruktor komputera ZX Spectrum

20 września 2021, 08:40
W wieku 81 lat zmarł twórca domowego komputera, który podbił świat.
Nie żyje Clive Sinclair, konstruktor komputera ZX Spectrum

Pionier elektroniki, który nie cierpiał internetu

Miał smykałkę do tworzenia elektronicznych gadżetów. Zawdzięczamy mu kieszonkowy kalkulator – lekki i tani model Sinclair Executive „slimline" opracowany w 1972 roku, czyli w czasie, gdy większość kalkulatorów miała wielkość kasy sklepowej. No i przede wszystkim przełomowy komputer osobisty ZX Spectrum.

Sinclair ZX Spectrum (nazywany pieszczotliwie: „Speccy") miał gumową klawiaturę, a ostatecznie został wyposażony w bibliotekę tysięcy gier. Zanim został wycofany z produkcji w 1992 r., sprzedał się w liczbie ok. 5 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Clive Sinclair w 1983 r. otrzymał tytuł szlachecki za swój wkład w brytyjski przemysł komputerowy i bycie pionierem w dziedzinie elektroniki użytkowej. Do końca uważał internet i pocztę elektroniczną za irytujące i nie korzystał z nich.

fot. Sinclar z młodymi wynalazcami/Wikipedia


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto