A A A

Niemiecki regulator uderza w WhatsAppa

12 maja 2021, 10:30
Facebookowi nie wolno przetwarzać danych pochodzących od niemieckich użytkowników WhatsAppa.
Niemiecki regulator uderza w WhatsAppa

„Niejasne i mylące"

Johannes Caspar, szef niemieckiego urzędu ochrony danych osobowych, wydał tymczasowy, trzymiesięczny zakaz gromadzenia i przetwarzania przez Facebooka danych użytkowników aplikacji WhatsApp.

 

Regulamin, to jasne

Decyzja Caspara jest wynikiem forsowania przez Facebooka nowego regulaminu, który od 15 maja ma obowiązywać osoby korzystające z komunikatora WhatsApp. Na mocy zmodyfikowanych przepisów użytkownicy aplikacji muszą zgodzić się na współdzielenie danych zebranych przez WhatsAppa z Facebookiem oraz Instagramem. Według niemieckiego urzędu narusza to ogólnoeuropejskie zasady ochrony danych osobowych.

Zmiany w regulaminie wywołały powszechne protesty. Poskutkowały one tym, że Facebook – po nieudanej kampanii zachęcającej do zaakceptowania regulaminu – obiecał, że nie zablokuje kont użytkowników, którzy nie wyrażą zgody na nowe zapisy, a tylko stopniowo będzie ograniczać ich funkcjonalność. Johannes Caspar stwierdził, że właśnie to wyklucza dobrowolność zaakceptowania regulaminu i sprawia że zgoda staje się przymusowa. Stopniowe ograniczanie funkcjonalności doprowadzi bowiem do tego, że już po kilku tygodniach aplikacja okaże się bezużyteczna.

„Decyzja o zakazie ma na celu zabezpieczenie praw i wolności milionów niemieckich użytkowników, którzy zgadzają się na nowe warunki korzystania z WhatsAppa" – oświadczył Caspar. Zaapelował ponadto, aby urzędy odpowiedzialne za ochronę danych osobowych we wszystkich państwach Unii Europejskiej poszły w jego ślady, dodając, że nowe warunki zbierania danych należy uznać za nieważne – są bowiem nieprzejrzyste, niespójne i zbyt ogólne.

 

I tak wejdzie w życie

Przedstawiciele WhatsAppa i Facebooka określili wypowiedzi Caspara mianem „błędnych" i stwierdzili, że wydany w Niemczech zakaz nie zatrzyma wdrażania nowych warunków korzystania z komunikatora. Działanie regulatora wynika – według Facebooka – „z fundamentalnego niezrozumienia" celu i skutków aktualizacji przepisów.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Xiaomi pokazuje trzy „jedenastki"
17 września 2021
Chiński koncern wprowadza do sprzedaży smartfony Xiaomi 11T, Xiaomi 11T Pro oraz odświeżoną wersję Xiaomi 11 Lite 5G NE.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto