A A A

Nieużywane aplikacje przestaną nas śledzić

20 września 2021, 14:10
Przydatna funkcja automatycznego kasowania uprawnień niektórych aplikacji zostanie wprowadzona także do Androida 6.
Nieużywane aplikacje przestaną nas śledzić

Blokada z automatu

Funkcje prywatności z Androida 11 trafią do wcześniejszych wersji systemu.

Firma Google w piątek (17 września) ogłosiła zmiany, które dotyczą miliardów użytkowników Androida. Począwszy od grudnia br. w urządzeniach z wersją 6. systemu (i późniejszymi) pojawi się opcja automatycznego ograniczania nieużywanych aplikacji. Dla użytkowników Androida 11 to nic nowego, ich jednak nie jest aż tak wielu. Firma postanowiła znacznie rozszerzyć działanie tej funkcji i zastosować ją także we wcześniejszych wersjach OS-u.

Po wprowadzeniu zmian długo nieużywane aplikacje (koncern pisze o „kilku miesiącach") zostaną automatycznie pozbawione udzielonych im przez użytkownika uprawnień. Nie będą więc mogły śledzić go w tle i stracą dostęp do danych.

 

Ściągnij przez Google Play

Funkcja ma być wprowadzana od grudnia br. do kwietnia roku 2022 w ramach aktualizacji usług Google Play. Aby zaczęła działać, trzeba będzie po prostu wejść do sklepu Google Play – jeśli ta aktualizacja będzie już dostępna, zostanie pobrana automatycznie. System zacznie resetować uprawnienia nieużywanych aplikacji kilka tygodni po uruchomieniu funkcji na urządzeniu.

Użytkownicy będą mogli ręcznie oznaczać aplikacje, które mają nie podlegać automatycznemu resetowaniu uprawnień.

W firmowym blogu Google szczegółowo opisuje, co wprowadzana zmiana oznacza dla programistów aplikacji i usług dla Androida i jakie opcje ograniczania nowej funkcji mogą oni wprowadzać w swoich programach.

fot. Rami Al-zayat – Unsplasch


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto