A A A

Nokia Networks testuje transmisję telewizyjną LTE

3 sierpnia 2014, 06:10
Nokia Networks pierwszą firmą, która testuje użycie LTE do emisji telewizyjnej. Co to oznacza dla przeciętnego abonenta?
Nokia Networks testuje transmisję telewizyjną LTE

Przeprowadzono właśnie pierwszą na świecie próbę testowego nadawania sygnału telewizyjnego na rozległym terenie za pomocą jednej częstotliwości LTE w ramach widma UHF. W sieci Single Frequency Network (SFN) wszystkie stacje bazowe używają dokładnie tej samej częstotliwości by transmitować treści telewizyjne, co zwiększa liczbę kanałów telewizyjnych nadawanych w określonym spektrum równocześnie na dużym obszarze geograficznym.

Co da nam LTE Broadcast? Abonenci będą mogli oglądać telewizję bez wpływu na plany taryfowe i niezależnie od obciążenia sieci. LTE Broadcast pozwala na korzystanie z usług kanałów niekodowanych (Free to Air) lub kanałów płatnych, które mogą być odbierane przez kogokolwiek z odpowiednim urządzeniem podobnie do tradycyjnej emisji telewizyjnej. Nadawcy i dostawcy treści mogą rozszerzyć swój zasięg na klientów sieci mobilnych i wprowadzić wiele interaktywnych usług.

Obecne zastosowania dla szerokopasmowej sieci LTE skupiają się wokół dostarczania treści multimedialnych do zatłoczonych miejsc, takich jak stadiony czy hale koncertowe, przez ograniczony czas.

Testy prowadzone w Monachium są pierwszą próbą zastosowania technologii w zakresie UHF, wykorzystując część częstotliwości 700 MHz  w celu nadawania sygnału TV na obszarze 200km2. Aby zwiększyć sprawność LTE Broadcast, SFN zostało zoptymalizowane dla mocniejszej synchronizacji sąsiednich komórek co pozwala zwiększyć odporność na zakłócenia.

Celem testu jest pokazanie, że technologia LTE może być wykorzystana do wsparcia i na dłuższą metę do zapewnienia innego rozwiązania w regionalnych standardach emisji telewizyjnych jak DVB-T w Europie.

Próby testowe, które rozpoczęły się na początku lipca w Monachium, wykorzystują rozwinięte oprogramowanie Multimedia Broadcast/Multicast Service (eMBMS) w stacjach bazowych Nokia Flexi Multiradio 10, które znajdują powszechne zastosowanie w sieciach LTE na całym świecie. Urządzenia Nokia LTE są wdrażane w czterech lokalizacjach bawarskiej firmy nadawczej, Bayerischer Rundfunk, w północnym Monachium. Lokalizacje są połączone ze sobą za pomocą wysokiej jakości optycznej sieci transportowej.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto