A A A

Nowa technika izolowania głosów

15 lipca 2020, 10:50
Podczas międzynarodowej konferencji na temat uczenia maszynowego badacze z Facebooka zaprezentowali metodę oddzielania nawet 5 głosów osób mówiących równocześnie.
Nowa technika izolowania głosów

Przełomowa metoda

Zespół z Facebooka twierdzi, że opracowana metoda izolowania dźwięków jest dokładniejsza niż dotychczas prezentowane narzędzia porównujące źródła mowy. Wykorzystując sieć neuronową, naukowcy zaprojektowali enkodery, które izolują sygnały audio. Badacze przeszkolili modele, które w sumie potrafią rozróżnić od 2 do nawet 5 głosów.

 

Lepsza komunikacja

Izolowanie mowy jest ważnym krokiem w kierunku poprawy komunikacji między różnymi aplikacjami, takimi jak narzędzia wideo czy programy do przesyłania wiadomości głosowych.

Opracowana metoda może też jednak pomóc w poprawie jakości dźwięku odbieranego przez aparaty słuchowe. System może ułatwić osobom posługującym się takimi urządzeniami odbieranie i rozumienie komunikatów w zatłoczonym miejscu lub hałaśliwym otoczeniu, takim jak restauracje, hale targowe itd.

fot. TheAngryTeddy

 


Dominika Gorgosz
Tagi: ciekawostki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto