A A A

OnePlus celowo obniża wydajność smartfonów

11 lipca 2021, 11:20
Firma tłumaczy się „optymalizacją”.
OnePlus celowo obniża wydajność smartfonów

Nieuczciwe praktyki

Z opublikowanego przez portal Anandtech raportu wynika, że wydajność flagowców OnePlusa – modeli OnePlus 9 i OnePlus 9 Pro – jest znacznie niższa niż w przypadku topowych smartfonów innych firm.

Redaktorzy serwisu zaznaczyli, że smartfony OnePlusa mają problemy z działaniem po uruchomieniu setek popularnych aplikacji. Telefony przetestowano z wykorzystaniem popularnych benchmarków, i o ile w niektórych, np. w Geekbenchu, wydajność była zadowalająca, w innych (choćby w narzędziu Speedometer 2.0) modele OnePlus 9 i 9 Pro wyraźnie odstawały od flagowej konkurencji. Zauważono, że choć procesory na poziomie sprzętowym działają dobrze, ich możliwości są ograniczane przez oprogramowanie smartfonów.

Wyjaśnienie dotyczące raportu firma przesłała do Mishaala Rahmana z portalu XDA Developers. W oficjalnym oświadczeniu OnePlus... otwarcie przyznaje się do obniżania wydajności smartfonów w celu „optymalizacji" ich działania i poboru energii.

 

Co dalej z OnePlusem?

Nie wiadomo, kiedy firma wprowadziła aktualizację oprogramowania, która zaczęła ograniczać wydajność flagowych smartfonów. Być może wydarzyło się to w maju – w kwietniu użytkownicy zaczęli bowiem zgłaszać problemy z przegrzewaniem się telefonów OnePlus 9 i 9 Pro i tzw. throttlingiem – osiąganiem przez urządzenie tak wysokich temperatur, że jego wydajność zostaje celowo obniżona przez oprogramowanie.

Z uwagi na opisane praktyki OnePlusa autorzy Geekbencha usunęli flagowe smartfony firmy ze swojego rankingu.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto