A A A

Optis wygrywa z koncernem Apple

18 sierpnia 2021, 07:00
Ława przysięgłych w Teksasie orzekła, że Apple musi zapłacić 300 milionów dolarów tantiem firmie Optis Wireless Technology.
Optis wygrywa z koncernem Apple

Spór o wpływy z patentów

We wcześniejszym procesie sędziowie stwierdzili, że Apple naruszył pięć patentów firmy Optis, związanych z technologią 4G/LTE, i przyznali powodowi 506 milionów dolarów odszkodowania.

Jednak sędzia okręgowy Rodney Gilstrap z Marshall w Teksasie anulował ten wyrok i zarządził nowy proces w celu ustalenia wysokości odszkodowania.

W wyniku drugiego procesu gigant musi zapłacić 300 milionów dolarów za naruszenie własności intelektualnej firmy Optis podczas produkcji w iPhone'ów, iPadów oraz inteligentnych zegarków.

W oświadczeniu, które wystosował Apple po ogłoszeniu wyroku możemy doszukać się zapowiedzi apelacji: „Optis nie wytwarza żadnych produktów, a jego działalność polega na pozywaniu firm korzystających z patentów, które gromadzi. Będziemy nadal bronić się przed próbami wyłudzenia nieuzasadnionych płatności za patenty, które nabywają".

Pięć spornych patentów należało kiedyś do Samsunga, Panasonica i LG i zostało zdobytych przez firmę Optis, która twierdzi, że Apple nie chciał płacić uczciwej stawki za chronione technologie.

Co ciekawe, Optis prowadzi również spór z Apple'em przed Sądem Najwyższym Anglii i Walii, gdzie ma nadzieję ustalić globalną stawkę tantiem za swoje patenty. W ubiegłym miesiącu Apple zagroził wycofaniem się z Wielkiej Brytanii, jeśli londyńscy sędziowie nakażą mu zapłacić „komercyjnie niedopuszczalną" kwotę, poinformował Bloomberg.

W roku fiskalnym 2020 Apple zarabiał dziennie 157 milionów dolarów netto (złożyło się to w ciągu 12 miesięcy na sumę 57,4 miliarda dolarów). Odszkodowanie dla Optisa to równowartość wpływów z około dwóch dni.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto