A A A

Osiem przydatnych drobiazgów

30 września 2020, 09:10
Do czego, poza wyszukiwaniem, nadaje się wyszukiwarka?
Osiem przydatnych drobiazgów

Kostki, takty, gry

Sieciowy szperacz Google'a potrafi więcej, niż tylko udzielać odpowiedzi na zadane pytania. A ściślej mówiąc, przedstawione wyniki niekiedy przyjmują interaktywną formę, która może okazać się nader pomocna.

 

Te co skaczą i fruwają

Po zadaniu wyszukiwarce pytania „odgłosy zwierząt" zostanie wyświetlony aplet, dzięki któremu dowiemy się, jakie dźwięki wydaje waran, jakie nietoperz, a jakie grzechotnik. Do wyboru mamy kilkudziesięciu przedstawicieli świata fauny.

Orzeł czy reszka?

Najprostsze, zerojedynkowe zdarzenie losowe możemy symulować po wpisaniu w wyszukiwarce hasła „rzut monetą". Na ekranie pojawi się obrazek przedstawiający krążek oznaczony symbolami kobiecej głowy oraz pucharu. Znaczenie umieszczonego niżej przycisku Rzuć ponownie jest oczywiste.

Do erpegów

Pozostajemy w klimatach hazardowych. Wpisanie frazy „rzut kostką" skutkuje wyświetleniem kilku modeli kostek: 4-, 6-, 8-, 10-, 12- i 20-ściennej. Wybieramy jedną lub kilka z nich i klikamy przycisk Roll. Google wyświetli wynik losowania, zsumuje otrzymane liczby oraz (ewentualnie) doda do nich liczbę podaną przez użytkownika.

Jeden z tysiąca

Koncern Google przygotował też generator liczb losowych podający wartości z określonego przez internautę zakresu. Dolna granica może mieć wartość ujemną; górna sięga 9 999 999 999. Tylko dla porządku wyjaśniamy, że narzędzie wywołuje się za pomocą hasła „generator liczb losowych".

Miarowe stukanie

Słowo „metronom" podane wyszukiwarce uruchamia przyrząd znany każdemu, kto uczył się grać na jakimś instrumencie. Zakres regulacji wirtualnego urządzenia wynosi od 40 do 218 uderzeń na minutę.

Trzy znaki w linii

Wyszukiwarka może stać się również rywalem w nieśmiertelnej grze, prowadzonej zazwyczaj na kartce papieru. Jako hasło do wyszukania należy podać „kółko i krzyżyk".

Dla odprężenia

Twórcy Google'a pomagają wyciszyć emocje; aby to zrobić, trzeba wpisać frazę „ćwiczenia oddechowe", a następnie zaliczyć 60-sekundową sekwencję wdechów i wydechów w rytm wskazówek pokazywanych na ekranie.

Odliczaj wstecz

W przypadku tej funkcji niezbędne jest przełączenie domyślnego języka wyszukiwania na angielski. Robimy to, klikając w prawym dolnym rogu okna wyszukiwarki polecenie Ustawienia, a następnie wydając komendę Ustawienia wyszukiwania | Języki | English. Po zatwierdzeniu zmian i wyszukaniu w sieci hasła „timer" otrzymamy do dyspozycji zegarek pełniący funkcje stopera oraz minutnika; ten ostatni po upływie określonego przez użytkownika czasu wydaje sygnał dźwiękowy.

fot. Google, Maria Domnina – Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto