A A A

PCI-SIG zapowiada standard PCI Express 6.0

17 października 2019, 15:30
Choć nie wszyscy producenci zdążyli już "przesiąść" się na standard PCI Express 4.0, firma PCI-SIG pracuje już nad nad kolejnymi wersjami standardu.
PCI-SIG zapowiada standard PCI Express 6.0

PCI Express to połączenie pozwalające na przesyłanie danych z dużą prędkością, wykorzystywane do łączenia kart rozszerzeń (np. GPU) z płytą główną. Najpopularniejszy obecnie standard PCIe 4.0 jest obsługiwany na razie wyłącznie przez nowe Ryzeny, a na odpowiedź Intela w tej kwestii musimy poczekać jeszcze parę miesięcy.

Nie przeszkadza to jednak twórcom standardu z organizacji PCI-SIG tworzyć kolejne jego wersje. Dopiero parę tygodni temu skończyły się prace nad standardem 5.0, a organizacja już poinformowała o możliwościach szóstej generacji PCI Express. Nie oznacza to jednak, że nowa wersja zadebiutuje już w najbliższym czasie – PC-SIG rozwija standard PCI w trybie ciągłym i niejako "na zapas", by dać producentom sprzętu czas na jego praktyczne zastosowanie.

Projekt szóstej edycji PCI Expressu ma być skończony w 2021 roku. To oznacza, że pierwsze urządzenia bazujące na tym rozwiązaniu zobaczymy w 2022 roku. Wiadomo już jednak, jakich dokładnie prędkości transmisji możemy się spodziewać. Planowane jest podwojenie transferu względem 5 generacji – Slot PCIe 6.0 x16 będzie mógł osiągnąć prędkość rzędu 256 GB/s. Gigatransfer wyniesie natomiast 64 GT/s. Taktowanie ustalono na poziomie 64 GHz.

Wszystkie te parametry będą możliwe dzięki nowej technologii enkodowania PAM4, która w odróżnieniu od klasycznego NRZ korzysta z czterech poziomów sygnału  – dlatego zapisywane informacje są krótsze. Poprzednia technologia wykorzystywana jest od czasu premiery standardu 3.0 i taki krok jest konieczny, by wciąż zwiększać możliwości sprzętu.

fot. PCI-SIG

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościW to mi graj
21 listopada 2019
NZXT prezentuje swój pierwszy zestaw audio dla graczy.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto