A A A

Państwo Środka zaostrza przepisy dotyczące danych osobowych

23 sierpnia 2021, 07:00
Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych uchwaliło ustawę mającą chronić dane użytkowników internetu.
Państwo Środka zaostrza przepisy dotyczące danych osobowych

Chińskie RODO

Państwowa agencja prasowa Xinhua podała, że nowe prawo zacznie obowiązywać od 1 listopada bieżącego roku a jego uchwalenie uzupełni wysiłki rządu na rzecz uregulowania cyberprzestrzeni i wprowadzi ujednolicony system obowiązujący chińskie przedsiębiorstwa. Władze Chin poinstruowały swoich gigantów technologicznych, aby zapewniły większe bezpieczeństwo przechowywania danych użytkowników.

Przyjęte regulacje stanowią, że przetwarzanie danych osobowych musi mieć jasny i rozsądny cel i powinno być ograniczone do „minimalnego zakresu niezbędnego do osiągnięcia zamierzonego celu".

Przepisy określają także warunki, na jakich firmy mogą gromadzić dane osobowe (w tym obowiązek uzyskania zgody użytkownika), a także wytyczne dotyczące zapewnienia ochrony danych w przypadku przekazywania ich poza granice kraju.

Podmioty zajmujące się przetwarzaniem danych osobowych muszą wyznaczyć osobę odpowiedzialną za ich ochronę i zostały zobowiązane do przeprowadzania okresowych audytów w celu zapewnienia zgodności z prawem.

Ustawa wraz z przepisami o ochronie danych osobowych mają regulować chiński internet obecnie i w przyszłości. Zdaniem ekspertów, regulacje będą wymagać od firm w Chinach zbadania własnych zasad przechowywania i przetwarzania danych.

Ustawy pojawiają się w momencie zaostrzenia przez chińskie władze przepisów dotyczących przemysłu, które wstrząsnęły dużymi i małymi firmami. W zeszłym miesiącu rozpoczęło się dochodzenie przeciwko Didi Global – gigantowi w branży transportowej za rzekome naruszenie prywatności klientów.

W minionym tygodniu Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych uznało, że 43 aplikacje nielegalnie przesyłają dane użytkowników i wezwał ich autorów je do natychmiastowego zakończenia tych praktyk.

Państwowa Administracja Regulacji Rynku (SAMR) uchwaliła właśnie szeroki zestaw zasad mających na celu poprawę uczciwej konkurencji, zakazując praktyk, takich jak zamieszczanie fałszywych recenzji online.

W styczniu wspierane przez rząd Chińskie Stowarzyszenie Konsumentów wydało oświadczenie krytykujące firmy technologiczne za „zastraszanie" klientów w celu nakłonienia ich do dokonywania zakupów.

Od dłuższego czasu chińskie organy regulacyjne rutynowo upominają podmioty gospodarcze za naruszanie prywatności użytkowników.

fot. Pixabay


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto