A A A

Patent na zmarłego

1 lutego 2021, 08:45
Czy chciałbyś porozmawiać z kimś, kto nie żyje? Microsoft ma na to patent.
Patent na zmarłego

Microsoft patentuje chatbota reprezentującego osobę, która nie żyje

Miesiąc temu amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych udzielił Microsoftowi patentu na zgłoszenie „Tworzenie konwersacyjnego chatbota określonej osoby" – zmarłego przyjaciela lub członka rodziny. Bliska osoba – jej charakter i osobowość – będzie odtwarzana na podstawie takich danych „obrazy, dane głosowe, posty w mediach społecznościowych, wiadomości elektroniczne" i inne dane osobowe.

Pomysł na to, że w przyszłości będzie można porozmawiać z AI symulującą kogoś, kto odszedł, nie jest nowy. Znamy go choćby z odcinku serialu Black Mirror „Be Right Back", w którym młoda kobieta wykorzystuje dane swojego zmarłego partnera, aby stworzyć na ich podstawie chatbota, a ostatecznie – robota.

Obecnie brakuje wytycznych dotyczących danych osób po ich śmierci, co oznacza, że teoretycznie każdy może zebrać dane zmarłego i wykorzystać w celu stworzenia sztucznej inteligencji bez uprzedniej zgody danej osoby.

fot. Gerd Altmann – Pixabay


Katarzyna Bielińska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto