A A A

Pierwszy komputer IBM-a

20 maja 2021, 09:00
Na kartce z kalendarza pojawia się data 29 kwietnia 1952 r.
Pierwszy komputer IBM-a

IBM 701

Kalkulator czasu M*A*S*H-a

Niemal siedem dekad temu, 29 kwietnia 1952 roku, zadebiutował pierwszy komputer typu mainframe wyprodukowany przez firmę IBM – Model 701 (IBM 701 Electronic Data Processing Machine).

 

Urządzenie jakby nietypowe

W owych czasach IBM był już wprawdzie związany z raczkującą na razie branżą komputerową, ale głównie jako dostawca sprzętu i materiałów eksploatacyjnych do produkcji kart perforowanych. Skonstruowanie przez firmę własnego komputera było dość zaskakujące.

Inspiracją do budowy maszyny była... wojna koreańska. Ówczesny prezes IBM-a, Thomas Watson, uznał że amerykańskiej armii przyda się taki „kalkulator obronny" – byłby on wykorzystywany w celu wspomagania prac nad nowymi systemami broni i tworzenia tzw. tablic artyleryjskich. Za pamięć służyły 72 specjalne lampy elektronowe (tzw. tuby Williamsa-Kilburna). Każda z nich mogła przechować 1024 bity.

W sumie powstało 19 maszyn tego typu (w tym także modele „cywilne", noszące oznaczenia IBM 702 i IBM 650). Co ciekawe, taki komputer można było wynająć do przeprowadzenia obliczeń za 8100 dolarów miesięcznie; odpowiada to współcześnie (z grubsza) 60 000 dolarom.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto