A A A

Pierwszy komputerowy błąd

13 sierpnia 2020, 08:30
9 września 1947 odkryto pierwszego w historii komputerowego „buga”, czytamy na pożółkłych kartkach kalendarza IT.
Pierwszy komputerowy błąd

Dziewiątego września 1947 (a nie 1945, jak podają niektóre źródła) operatorzy komputera Mark II odnotowali w dzienniku operacyjnym jego awarię, której przyczyn przez dłuższy czas nie byli w stanie określić. Dopiero szczegółowy przegląd elementów komputera wykazał, że przyczyną była… ćma, która dostała się do wnętrza komputera i zablokowała jeden z elektromechanicznych przełączników Marka II.

Doczesne szczątki ćmy wydobyto i… wklejono do dziennika, z adnotacją, że to pierwszy rzeczywisty stwierdzony przypadek „buga” w historii. Dlaczego rzeczywisty? Ponieważ słowa „bug” jako synonimu awarii używano już sporo wcześniej, w slangu radiotechników. Podobno pierwszy zastosował je sam Thomas A. Edison, pisząc o defekcie konstrukcyjnym jednego ze swych urządzeń. Ale w 1947 „bug” faktycznie okazał się robalem. Samo słowo zaś przeszło do slangu informatyków, gdzie określa zwykle błąd uniemożliwiający prawidłowe działanie programu.

fot. Wikipedia/dzięki uprzejmości Naval Surface Warfare Center


Jerzy Poprawa
Tagi: programy
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Firefox 82 do wzięcia
21 października 2020
Fundacja Mozilla przygotowała kolejną wersję swojej przeglądarki WWW.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto