A A A

Próba ataku na irańskie systemy bezpieczeństwa udaremniona

13 grudnia 2019, 14:35
Choć rząd w Iranie nie chce wskazywać winnych, na czele listy podejrzanych są amerykańscy cyberprzestępcy.
Próba ataku na irańskie systemy bezpieczeństwa udaremniona

Iran ponownie miał stać się celem cyberataku – na oku hakerów była infrastruktura energetyczna tego kraju. Zdaniem przedstawicieli irańskiego rządu, gdyby incydent powiódł się, mógłby poważnie zagrozić systemom bezpieczeństwa.

Próbę ataku udało się jednak w porę zidentyfikować i zablokować. Irański minister cyfryzacji Mohammad Javad Azari-Jahromi wskazuje, że operacja wyglądała na zorganizowaną i prawdopodobnie stoi za nią rząd innego państwa – Mieliśmy do czynienia z zorganizowanym i najwyraźniej sponsorowanym przez inne państwo atakiem na naszą infrastrukturę e-administracji, który został skutecznie odparty przez krajowe zapory bezpieczeństwa – komentuje polityk. Urzędnik unika jednak na razie oskarżeń wobec USA, które prowadziło w ostatnim czasie operacje hakerskie przeciw Iranowi.

Deklaracja Jahromiego jest o tyle interesująca, że zbiegła się ze środowym (11 grudnia br.) oświadczeniem ONZ, zgodnie z którym nie da się stwierdzić, czy Iran rzeczywiście był zaangażowany w przeprowadzenie ataków na Arabię Saudyjską z użyciem wojskowych dronów i pocisków. Zniszczeniu uległ wtedy fragment zakładu przetwarzającego ropę oraz obszar pola naftowego.

Napięcia między Iranem a USA i nieustająca cyberwojna trwają od 2010 roku, gdy Stany Zjednoczone wraz z Izraelem za pomocą robaka Stuxnet próbowały zablokować irański program rozwoju broni jądrowej. Sytuacja pomiędzy obydwoma państwami zmienia się jak w kalejdoskopie. Można być niemal pewnym, że na ujawnionym w tym tygodniu incydencie z pewnością się nie skończy.

fot. needpix

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto