A A A

Promy hybrydowe wkraczają na pełne morze

20 grudnia 2019, 13:45
W Polsce powstają szybkoładujące się promy o napędzie hybrydowym.
Promy hybrydowe wkraczają na pełne morze

Maciej Lisowski, dyrektor ds. sprzedaży ze stoczni CRIST, w rozmowie z Newserią poinformował o budowie dwóch promów o napędzie hybrydowym. Przejście na alternatywne systemy zasilania – zamiast rozwijania zanieczyszczającego środowisko napędu olejowego – jest dobrym krokiem w stronę ochrony środowiska, a także dużym skokiem technologicznym.

Polskie stocznie jako jedne z pierwszych na świecie rozwijają alternatywne systemy, posiłkując się nowoczesnymi technologiami napędowymi.

– Prom Elektra, który został zdany w 2017 roku, był drugim na świecie promem hybrydowym wprowadzonym do eksploatacji. Następnym promem była nasza jednostka budowana pod numerem budowy NB 70, dostarczona w tym roku do Islandii. I oba te promy zawierają właśnie technologię hybrydową, gdzie napęd bateryjny jest wspomagany napędem konwencjonalnym, spalinowym – objaśnia Lisowski w wywiadzie.

Budowa nowego hybrydowego promu w stoczni CRIST ma ruszyć w 2020 roku. Rozwój tej technologii napędowej w Polsce może nie tylko przynieść nam korzyści związane ze środowiskiem, ale też uruchomić nowe gałęzie sprzedaży. Promy hybrydowe i stosowane do ich budowy technologie mogą stać się naszym towarem eksportowym.

fot. Nico Ste/Unsplash

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto