A A A

Protest przeciwko narzędziom do rozpoznawania twarzy

22 czerwca 2021, 08:00
– Skanowanie twarzy i przetwarzanie pozyskanych obrazów przez algorytmy w czasie rzeczywistym i w miejscach publicznych zagraża prywatności – twierdzi Komisarz ds. Informacji w Wielkiej Brytanii.
Protest przeciwko narzędziom do rozpoznawania twarzy

Organizacja ICO opublikowała standardy dotyczące wykorzystania tego rodzaju narzędzi

Elizabeth Denham, Komisarz ds. Informacji w Wielkiej Brytanii, napisała w swoim blogu, że jest głęboko zaniepokojona tym, że techniki rozpoznawania twarzy na żywo mogą być używane „niewłaściwie, nadmiernie lub nawet lekkomyślnie".

Komisarz twierdzi, że tego rodzaju oprogramowanie ma wiele zalet: pozwala nam odblokować telefony komórkowe, założyć konto bankowe online lub przejść kontrolę paszportową. Jednak kiedy techniki te są jest wykorzystywane do skanowania twarzy ludzi w czasie rzeczywistym i w bardziej publicznym kontekście, zwiększa się zagrożenie dla prywatności.

ICO (The Information Commissioner's Office) zbadało sześć działających systemów rozpoznawania twarzy. Żaden z nich nie był w pełni zgodny z przepisami o ochronie danych. Brytyjska organizacja określiła standardy korzystania z rozpoznawania twarzy na żywo przez firmy i organy publiczne. Jej zdaniem firmy będą musiały być świadome niebezpieczeństw wynikających z uprzedzeń w systemach rozpoznawania twarzy oraz ryzyka błędnej identyfikacji.

fot. ICO


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto