A A A

Prototyp soczewki kontaktowej o zmiennej ogniskowej

30 lipca 2019, 14:20
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali prototyp soczewki kontaktowej, która zmienia ogniskową w zależności od tego, czy patrzymy na bliskie czy dalekie obiekty.
Prototyp soczewki kontaktowej o zmiennej ogniskowej

Zmiana okularów z tych „do patrzenia z bliska" na te „do patrzenia z daleka" może nie być nam już wkrótce potrzebna. Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opracował prototyp soczewki kontaktowej, która automatycznie zmienia ogniskową na skutek ruchów gałek ocznych użytkownika. Do powiększenia obrazu może wystarczyć dwukrotne mrugnięcie...

Gałka z potencjałem

Soczewka kontaktowa, zamiast organicznej tkanki, została wykonana z warstw elastycznych folii polimerowych, które zmieniają swoją strukturę po przyłożeniu prądu elektrycznego. Pod wpływem energii elektrycznej warstwy te albo się rozszerzają, zmniejszając grubość soczewki, albo kurczą powodując odwrotny skutek. O wiele bardziej interesujący jest jednak sposób kontrolowania tych zmian. Zamiast przycisków, których musielibyśmy używać, aby dostarczyć prąd, wystarczyłoby, że zamrugamy albo rozejrzymy się w lewo lub prawo. Innowacyjna soczewka byłaby w stanie wykryć sygnały elektrookulograficzne generowane przez ludzkie oko. Bo, choć na ogół nie zdajemy sobie z tego sprawy, gałka oczna ma naturę elektryczną i cechuje się mierzalną różnicą potencjałów między swoim przodem a tyłem, nawet gdy oczy są zamknięte lub pogrążone w całkowitej ciemności. I to właśnie odkrycie postawili wykorzystać naukowcy z Kalifornii, budując prototyp soczewki.

Jeszcze nie teraz

Zmieniające się pole elektryczne oka zostało już wykorzystane w rozwiązaniach umożliwiających osobom o bardzo ograniczonym ruchu ciała kontrolowanie wózka inwalidzkiego i kierowanie nim. Amerykańscy naukowcy uważają, że można to odkrycie wykorzystać do sterowania soczewkami kontaktowymi. Na przykład patrzenie w dół może automatycznie spowodować, że soczewka skupi się na słowach w książce a oglądanie się do tyłu pozwoli dostosować ją do szerokiego i dalekiego widoku. Mrugnięcia oka mogłyby dostrajać czułość systemu w taki sposób, aby działał on jak teleobiektyw zmiennoogniskowy.

Brzmi to wszystko rodem jak z fantastyki naukowej i na razie tak właśnie jest. Prototyp działa obecnie tylko w specjalnej platformie z wykorzystaniem kilka elementów, które będą musiały zostać solidnie zminiaturyzowane, zanim trafią do powszechnego użytku. Jednak technologia opracowana przez amerykańskich uczonych ma spory potencjał i w przyszłości może stać się realną alternatywą dla wszystkich okularników.


Katarzyna Bielińska
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto