A A A

Przemysł gier w Wielkiej Brytanii będzie się rozwijał

14 stycznia 2020, 10:50
Jak wynika z ankiety Business Opinion Survey, mimo brexitu i związanych z nim zawirowań twórcy gier wideo przewidują wzrost tego rynku w rozpoczynającym się roku.
Przemysł gier w Wielkiej Brytanii będzie się rozwijał

Stowarzyszenie branżowe TIGA reprezentujące przemysł gier wideo przeprowadziło badanie w branży w Wielkiej Brytanii – Business Opinion Survey. Okazuje się, że wyzwania polityczne i gospodarcze, przed jakimi stoją Wyspy Brytyjskie, nie zmieniają pozytywnych nastrojów przedstawicieli tego sektora.

Aż 75% badanych planuje zwiększyć zatrudnienie w swojej firmie w tym roku (w porównaniu do 77% przed rokiem), 21% chce utrzymać je na obecnym poziomie, a tylko 4% planuje zwolnienia. Co ciekawe, aż 65% respondentów uznaje otoczenie gospodarcze i biznesowe w Wielkiej Brytanii za korzystne dla branży gier wideo (to więcej niż przed rokiem, kiedy uważało tak 62% pytanych). Jedna czwarta uważa je za neutralne, a tylko 11% za niekorzystne.

Niepewność gospodarcza nie wpływa też znacząco na postrzeganie możliwości inwestycyjnych i rozwojowych. Choć tylko 29% respondentów stwierdziło, że perspektywy dotyczące inwestycji w działalność branży (w badania i rozwój, szkolenia, tworzenie nowych gier itp.) są bardziej optymistyczne niż rok temu, to aż 56% uznało, że sytuacja w tym obszarze się nie zmieniła (tylko 15% ocenia ją mniej optymistycznie). Także na perspektywy działalności własnej firmy zdecydowana większość pytanych patrzy pozytywnie: 37% wykazuje tu więcej optymizmu niż rok wcześniej, 40% nie zmieniło swojego nastawienia względem stanu sprzed 12 miesięcy, a tylko u 21% pytanych nastroje się obniżyły (2% odpowiedzi „nie wiem").

Rząd powinien pomóc

Jak przyznał dr Richard Wilson, dyrektor generalny TIGA, na wzrost w sektorze gier może mieć wpływ ulga podatkowa na gry wideo, do której wprowadzenia przyczyniła się organizacja. Ulga ta zmniejsza koszty i ryzyko związane z tworzeniem gier i zachęca do inwestowania oraz tworzenia miejsc pracy w tej branży. Kolejnym postulatem stowarzyszenia TIGA, zgłaszanym do brytyjskiego rządu, jest poprawa dostępu producentów gier do programów finansowania. Konkretna propozycja dotyczy funduszu inwestycyjnego dla gier (VGIF), który udzielałby firmom z tej branży dotacji lub pożyczek w wysokości od 75 tysięcy do 500 tysięcy funtów.

Rzeczywiście wśród badanych najwięcej – 39% – respondentów stwierdziło, że główną przeszkodą powstrzymującą rozwój ich działalności był ograniczony dostęp do finansowania. Dla kolejnych 36% barierą taką był brak świeżego pomysłu na biznes, a dla 20% – braki w umiejętnościach.

Na ten trzeci czynnik, czyli konieczność dostępu do wysoko wykwalifikowanej kadry, zwraca uwagę także dr Richard Wilson: „W odniesieniu do umiejętności rząd może pomóc, zwiększając podaż dobrze wykształconych absolwentów, którzy mogliby pracować w branży gier, oraz umożliwiając naszym pracodawcom rekrutację wysoko wykwalifikowanych pracowników z zagranicy. Obecnie pracownicy w UE stanowią 20% brytyjskiego przemysłu gier, a 5% pochodzi z krajów spoza UE. Rząd powinien zadbać o to, by przyszły system imigracyjny Wielkiej Brytanii umożliwiał firmom zajmującym się grami efektywne rekrutowanie wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza kraju".

fot. Gice89 – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Tagi: gry, gaming
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto