A A A

Przeoczone wielkanocne jajko

29 marca 2021, 10:50
Na platformie Twitter pojawił się opis nieznanego dotychczas easter egga w systemie Windows 95.
Przeoczone wielkanocne jajko

Ćwierć wieku później

Posługujący się pseudonimem Albacore programista odkrył nowe (stare?) jajko wielkanocne umieszczone w systemie Windows 95.

 

Zostawić ślad

Programiści często umieszczają w aplikacjach dodatkowe funkcje, ukrywają w nich wiadomości albo nawet minigry, które pojawiają się po wykonaniu określonych czynności. Tzw. easter eggi (jajka wielkanocne) dają szansę pozostawienia po sobie śladu najczęściej zupełnie anonimowym autorom oprogramowania.

Większość takich dodatków jest zazwyczaj dość szybko odnajdowana. Tymczasem jajko wielkanocne opisane w serwisie Twitter najprawdopodobniej pozostawało ukryte przez 25 lat. Niełatwo jest sprawdzić, czy funkcja działa: systemu Windows 95 nie ożna zainstalować na współczesnych komputerach choćby ze względu na fakt, że obsługiwany przez ten OS system plików nie przystaje do obecnych dysków twardych.

Albacore opublikował jednak filmową prezentację nieznanego dotychczas easter egga. Aby wywołać funkcję, należy wydać polecenie Start | Programy | Poczta internetowa, rozwinąć menu Pomoc i wybrać pozycję About Microsoft Internet Mail and News. W wyświetlonym okienku trzeba zaznaczyć plik comctl32.dll i wpisać na klawiaturze słowo „MORTIMER". Zobaczymy wówczas listę autorów programu komunikacyjnego, który był przodkiem opracowanego później Outlook Expressa


fot. Twitter, Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto