A A A

Robotyczny piesek zamiast pyska ma… karabin snajperski

15 października 2021, 09:00
Nowy robocik SPUR pobudza wyobraźnię. Szczególnie osób lubiących strzelanki.
Robotyczny piesek zamiast pyska ma… karabin snajperski

Nowość firmy Ghost Robotics

Podczas tegorocznej konferencji Stowarzyszenia Armii Stanów Zjednoczonych (Association of the United States Army's) po raz pierwszy pokazany został czworonożny robot wyposażony w karabin snajperski (w miejscu pyska) i noktowizor. Powstał w ramach współpracy firm Ghost Robotics i Sword International – ta pierwsza zajmuje się robotyką, druga specjalizuje się w broni ręcznej.

Opracowany system nazywa się SPUR lub „bezzałogowy karabin specjalnego przeznaczenia".

 

Co potrafi robopiesek

Zaprezentowana konstrukcja robotyczna ma 30-krotny zoom optyczny, kamerę termowizyjną i efektywny zasięg 1200 metrów. Karabin wyposażony jest w komorę na długodystansowe pociski Creedmoor 6,5 mm. Podczas konferencji nie ujawniono zbyt wiele szczegółów na temat działania tego urządzenia, producenci twierdzą jednak, że SPUR może być zdalnie ładowany i sterowany, łącznie z reagowaniem w momencie zacięcia karabinu. Dostosowany jest także do wykorzystania popularnego naboju 7,62 x 51 mm NATO.

Konstrukcja jest kolejnym krokiem w rozwoju robotyki, jednak według niektórych opinii technika posunęła się tu za daleko, stwarzając maszynę do zabijania rodem z „Terminatora".

Wcześniejsze robopsy firmy Ghost Robotics są już testowane przez wojsko USA.

fot. Twitter/Ghost Robotics


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto