A A A

Roje dronów unikną kolizji

23 lipca 2020, 08:45
Sztuczna inteligencja pomoże zespołom dronów. Dzięki niej będą bezpieczniejsze – i jeszcze bardziej przydatne.
Roje dronów unikną kolizji

Pracowite roje dronów

Naukowcy z Caltech opracowali algorytm sztucznej inteligencji, który pozwoli dronom poruszającym się w grupach uniknąć przeszkód. Dzięki niemu nie będą też na siebie wpadać.

Takie grupy dronów, które mogą ze sobą współpracować i są sterowane automatycznie, nazywa się rojami dronów. Wykorzystywane są np. w celach rozrywkowych przy pokazach świateł. Mogą też jednak pomagać podczas misji poszukiwawczo-ratowniczych. Intensywnie roje dronów testuje również amerykańska armia podczas swoich działań bojowych.

 

Rój zamknięty w pomieszczeniu

Roje dronów najlepiej sprawdzają się na otwartych przestrzeniach. Tam bowiem ryzyko napotkania przeszkód lub zderzenia się z innym dronem jest mniejsze. Trudniej jest w pomieszczeniach, ale naukowcy z Caltech zbliżają się do rozwiązania tego problemu.

Badacze zaprojektowali algorytm uczenia maszynowego do sterowania ruchem latających robotów w małych, ciasnych przestrzeniach. Algorytm nazywa się GLAS (Global-to-Local Safe Autonomy Synthesis) i zapewnia każdemu latającemu dronowi niezależność. To oznacza, że choć roboty współpracują ze sobą, to każdy z nich sam uczy się latać w danej przestrzeni. Nowy, zdecentralizowany układ pozwala dronom lepiej dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia.

 

Nowe pole do działania

Badacze z Caltech mają nadzieję, ze nowy algorytm upowszechni wykorzystanie dronów. Roje latających robotów doskonale sprawdziłyby się w patrolowaniu dużego obszaru czy akcjach ratowniczych.

Algorytm da się wykorzystać nie tylko w latających robotach – można by go zintegrować np. z samochodami autonomicznymi. Dzięki tej technologii użytkownicy unikną korków i kolizji. Samochody przekazywałyby sobie nawzajem informacje o natężeniu ruchu, co pozwoli im tak dostosować swoją trasę, by omijać najbardziej zatłoczone miejsca.

fot. Caltech


Dominika Gorgosz
Tagi: dron
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto