A A A

Rosja karze sieciowe platformy

25 grudnia 2021, 11:00
Moskiewski sąd orzekł, że Twitter ma zapłacić grzywnę w wysokości odpowiadającej 41 tysiącom dolarów.
Rosja karze sieciowe platformy

Nielegalne działania czy tłumienie wolności słowa?

Powodem nałożenia kary jest nieusunięcie treści uważanych w Rosji za nielegalne. Już w marcu władze spowolniły szybkość działania Twittera; były to sankcje za posty zawierające pornografię dziecięcą, informacje o używaniu narkotyków i nawoływanie nieletnich do popełnienia samobójstwa. Taką informację przekazała mediom rosyjska Federalna Służba Nadzoru Komunikacji, Technologii Informacyjnych i Środków Masowych (Roskomnadzor).

Również amerykański GitHub (serwis internetowy do hostingu projektów IT) został ukarany grzywną o równowartości 13,6 tysięcy dolarów przez ten sam organ - Sąd Okręgowy w Moskwie. Przyczyną było opublikowanie listy kandydatów do tzw. „inteligentnego głosowania" we wszystkich rosyjskich regionach przed wyborami do Dumy Państwowej – niższej izby rosyjskiego parlamentu, w 2021 roku.

Krytycy wyroków określają je jako próbę ściślejszego kontrolowania internetu, co według nich grozi stłumieniem wolności jednostek i korporacji.

fot. QuinceCreative – Pixabay


Sebastian Nanasik
Tagi: prawo, Twitter
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto