A A A

Rzeczywistość rozszerzona w słuchawkach Microsoftu

2 września 2019, 15:00
We wrześniu w sprzedaży pojawi się zestaw słuchawkowy Microsoftu wykorzystujący technologie rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej. Przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnych.
Rzeczywistość rozszerzona w słuchawkach Microsoftu

Podczas wystąpienia w Szanghaju na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji (World Artificial Intelligence Conference) Harry Shum z Microsoftu ujawnił, że we wrześniu na rynku pojawi się zapowiadany kilka miesięcy temu nowy zestaw słuchawkowy HoloLens 2. Ma on w jeszcze większym stopniu niż pierwsza generacja słuchawek wykorzystywać tzw. technologię immersyjną, czyli rzeczywistość rozszerzoną (Augmented Reality, AR) i rzeczywistość mieszaną (Mixed Reality, MR).

Nowocześnie i wygodnie
Jak podaje Microsoft, HoloLens 2 to bezprzewodowe urządzenie z aplikacjami, które pomagają pracownikom firm skuteczniej uczyć się, komunikować i współpracować. W zestawie słuchawkowym wykorzystano przełomowe rozwiązania Microsoftu z obszarów projektowania sprzętu, sztucznej inteligencji i rzeczywistości mieszanej. Wszystko to wspiera technologia skalowalnej chmury obliczeniowej.

Korzystanie z HoloLens 2 ma być przede wszystkim wygodne: nie wymaga zdejmowania własnych okularów, hologramy mają reagować intuicyjnie, a do logowania potrzebne będą tylko oczy i funkcja Windows Hello (to sposób uzyskiwania dostępu do urządzeń z systemem Windows 10 przy użyciu funkcji rozpoznawania linii papilarnych lub twarzy). Dzięki inteligentnym mikrofonom i przetwarzaniu mowy w języku naturalnym polecenia głosowe mają być słyszane i rozumiane nawet w hałaśliwym otoczeniu przemysłowym.

Zestaw HoloLens 2 to w zasadzie samodzielny komputer z łącznością Wi-Fi, nie wymaga zatem dodatkowych przewodów i akcesoriów. Urządzenie zdolne będzie między innymi do śledzenia wzroku użytkownika w czasie rzeczywistym za pomocą dwóch kamer z IR (reflektorem podczerwieni), mapowania przestrzeni w czasie rzeczywistym oraz śledzenia ruchów głowy dzięki czterem kamerom światła widzialnego. Zapewni też dźwięk przestrzenny i optymalizację wyświetlania 3D względem położenia oczu.

fot. Microsoft


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


TikTok na szczycie
15 października 2019
Chińska aplikacja społecznościowa jest najchętniej pobieranym oprogramowaniem.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto