A A A

Rzeczywistość rozszerzona w słuchawkach Microsoftu

2 września 2019, 15:00
We wrześniu w sprzedaży pojawi się zestaw słuchawkowy Microsoftu wykorzystujący technologie rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej. Przeznaczony jest do zastosowań profesjonalnych.
Rzeczywistość rozszerzona w słuchawkach Microsoftu

Podczas wystąpienia w Szanghaju na konferencji poświęconej sztucznej inteligencji (World Artificial Intelligence Conference) Harry Shum z Microsoftu ujawnił, że we wrześniu na rynku pojawi się zapowiadany kilka miesięcy temu nowy zestaw słuchawkowy HoloLens 2. Ma on w jeszcze większym stopniu niż pierwsza generacja słuchawek wykorzystywać tzw. technologię immersyjną, czyli rzeczywistość rozszerzoną (Augmented Reality, AR) i rzeczywistość mieszaną (Mixed Reality, MR).

Nowocześnie i wygodnie
Jak podaje Microsoft, HoloLens 2 to bezprzewodowe urządzenie z aplikacjami, które pomagają pracownikom firm skuteczniej uczyć się, komunikować i współpracować. W zestawie słuchawkowym wykorzystano przełomowe rozwiązania Microsoftu z obszarów projektowania sprzętu, sztucznej inteligencji i rzeczywistości mieszanej. Wszystko to wspiera technologia skalowalnej chmury obliczeniowej.

Korzystanie z HoloLens 2 ma być przede wszystkim wygodne: nie wymaga zdejmowania własnych okularów, hologramy mają reagować intuicyjnie, a do logowania potrzebne będą tylko oczy i funkcja Windows Hello (to sposób uzyskiwania dostępu do urządzeń z systemem Windows 10 przy użyciu funkcji rozpoznawania linii papilarnych lub twarzy). Dzięki inteligentnym mikrofonom i przetwarzaniu mowy w języku naturalnym polecenia głosowe mają być słyszane i rozumiane nawet w hałaśliwym otoczeniu przemysłowym.

Zestaw HoloLens 2 to w zasadzie samodzielny komputer z łącznością Wi-Fi, nie wymaga zatem dodatkowych przewodów i akcesoriów. Urządzenie zdolne będzie między innymi do śledzenia wzroku użytkownika w czasie rzeczywistym za pomocą dwóch kamer z IR (reflektorem podczerwieni), mapowania przestrzeni w czasie rzeczywistym oraz śledzenia ruchów głowy dzięki czterem kamerom światła widzialnego. Zapewni też dźwięk przestrzenny i optymalizację wyświetlania 3D względem położenia oczu.

fot. Microsoft


Barbara Blaczkowska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto