A A A

Smartfony zmienią się w przyrządy medyczne

8 kwietnia 2021, 11:30
Samsung zapowiada, że starsze modele z serii Galaxy znajdą zastosowanie jako aparaty do badania wzroku.
Smartfony zmienią się w przyrządy medyczne

Wciąż zdatny do użytku

Według Światowej Organizacji Zdrowia co najmniej 2,2 miliarda ludzi cierpi z powodu upośledzenia wzroku. Połowie tych przypadków można zapobiec, jednak nie każdy jest leczony ze względu na problemy z dostępnością i cenami usług okulistów.

 

Koreańska odsiecz

Przedstawiciele firmy Samsung Electronics zapowiedzieli, że starsze, nieużywane już smartfony z serii Galaxy zostaną zmienione w przyrządy o nazwie Eyelike (wykonane na bazie własnego projektu), a służące do badania dna oka. Smartfon pełni w tym zestawie rolę kamery odpowiedzialnej za wykonywania zdjęć tylnej części oka; jest do niego dołączany obiektyw zapewniający odpowiednią jakość obrazu.

Samsung Eyelike

Urządzenie Galaxy wykorzystuje następnie algorytm sztucznej inteligencji w celu przeanalizowania obrazów pod kątem wykrycia chorób mogących prowadzić do upośledzenia narządu wzroku. Samsung twierdzi, że urządzenie wykrywa objawy zwiastujące ślepotę, takie jak retinopatia cukrzycowa, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem.

Koreańczycy dodają, że korzystanie z Eyelike wraz z urządzeniem Galaxy przekłada się na obniżenie ceny diagnostyki. Części aparatu są wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu.

Przyrząd do badania dna oka powstał w ramach uruchomionego w 2017 roku programu Galaxy Upcycling. Samsung wspomaga pracę okulistów w Wietnamie, Indiach, Maroku i Papui Nowej Gwinei.

fot. Samsung


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto