A A A

Spór Japonii z Koreą Południową skutkuje wzrostem cen pamięci DRAM

23 lipca 2019, 13:40
Rywalizacja obu państw utrudnia produkcję pamięci DRAM. Przy dużym obecnie zapotrzebowaniu, sytuacja może spowodować podwyżki cen elektroniki...
Spór Japonii z Koreą Południową skutkuje wzrostem cen pamięci DRAM

Wojna gospodarcza pomiędzy Japonią i Koreą Południową trwa, a pierwsze jej skutki mogą wkrótce dotknąć nabywców elektroniki. Wprowadzone przez Japonię ograniczenia eksportowe spowodowały utrudnienia w wytwarzaniu modułów pamięci DRAM. Sytuacji nie poprawia też ostatnia awaria zasilania w fabryce Toshiby. Firma wciąż pracuje nad wyeliminowaniem usterek i nie funkcjonuje jeszcze na pełnych obrotach.

Zajmujący się monitorowaniem cen pamięci serwis DRAMeXchange informuje o znaczącym wzroście kosztu produkcji pamięci. Cena chipu 8 Gb wykorzystywanego m.in. do produkcji kości RAM wynosi średnio 3,74 USD. Wzrost postępuje dość szybko – według serwisu jest to 23% od 5 lipca, a 14% w ciągu zeszłego tygodnia.

Techpowerup informuje, że zapasy pamięci DRAM jeszcze co prawda są, ale ograniczająca ich produkcję wojna handlowa zbiegła się akurat z okresem wzmożonego zapotrzebowania na ten komponent. Wiele firm elektronicznych składa teraz spore zamówienia, by wyprodukować nowe gadżety, które zamierza wprowadzić do sprzedaży w III i IV kwartale 2019 roku.

Jak natomiast pokazuje przypadek Galaxy Note 10, nie tylko z pamięciami jest obecnie kłopot. Jeżeli wzrost kosztów będzie długotrwały, najpewniej odbije się to wkrótce na tym, ile trzeba będzie zapłacić za nowe gadżety.

fot. 123RF


Krzysztof Kempski
Tagi: RAM
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościGorsze dni Mozilli
17 stycznia 2020
Korporacja Mozilla zwalnia 70 pracowników ze względu na kurczące się wpływy od sponsorów.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto