A A A

Standard Bluetooth doczeka się ważnej aktualizacji

8 stycznia 2020, 15:30
To prawdopodobnie jedna z najistotniejszych aktualizacji standardu od bardzo dawna. Dostaniemy nowe kodeki audio i możliwość transmisji dźwięku dla wielu urządzeń jednocześnie.
Standard Bluetooth doczeka się ważnej aktualizacji

Coraz większą rolę w odtwarzaniu muzyki odgrywa Bluetooth. Bezprzewodowe słuchawki są jednym z wielu powodów, dla których coraz większa liczba producentów rezygnuje z umieszczania gniazda minijack w telefonach. Może to jednak budzić zrozumiałe obawy o gorszą jakość dźwięku odtwarzanego za pomocą słuchawek bezprzewodowych niż w przypadku sprzętu wykorzystującego kabel.

Na targach CES 2020 zespół Bluetooth SIG, opracowujący kolejne standardy łączności bezprzewodowej, zapowiedział jednak przełomową aktualizację. Bluetooth LE Audio ma znacząco usprawnić wykorzystywaną obecnie technologię i mocno poprawić jakość oraz płynność przepływu dźwięku. Szybsze ma być też przełączanie się pomiędzy nadajnikami dźwięku. Dodatkowo zmniejszy też zużycie energii, na co wskazuje już nazwa – LE to skrót od Low Energy. Jakość odtwarzanego dźwięku usprawni natomiast nowy kodek LC3, który zastąpi SBC używany aktualnie w technologii Bluetooth.

Jego specyfika pozwoli też wreszcie zwiększyć liczbę urządzeń, które będą mogły jednocześnie odbierać sygnał. Twórcy standardu nie podali konkretnej daty jego opublikowania, ale szacuje się, że będzie on powszechnie stosowany za około 12-18 miesięcy przez producentów urządzeń różnej klasy.

fot. Bluetooth

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto