A A A

Sztuczna inteligencja ograniczy nadmiar bodźców

28 lipca 2020, 15:30
Stosowanie algorytmów może znacząco zmienić tzw. doświadczenie użytkownika (UX).
Sztuczna inteligencja ograniczy nadmiar bodźców

Zmiany w projektowaniu UX

Joël van Bodegraven, projektant produktów w holenderskiej firmie Adyen, przedstawił tezę, że sztuczna inteligencja (SI) znacząco wpłynie na sposób projektowania UX (user experience, doświadczenie użytkownika). W tej chwili zalewani jesteśmy ogromem informacji i bodźców, co stawia nas przed koniecznością wyboru. Sztuczna inteligencja ma je ograniczyć i sprawić, że „powódź zamieni się w przyjemny strumyk".

Według Bodegravena i innych ekspertów z dziedziny UX projektanci powinni brać przykład z działań SI i wykorzystywać jej mechanizmy.

 

Jak będą wyglądać aplikacje przyszłości?

Bodegraven wraz z innymi specjalistami UX opracowali serię e-booków opisujących wpływ SI na wygląd aplikacji i programów.

W jednej z nich Bodegraven razem z Chrisem Duffeyem, szefem strategii i innowacji SI w Adobe, pokazuje, jak sztuczna inteligencja wpływa na procesy projektowania i wykorzystanie danych w dostarczaniu istotnych dla użytkownika wrażeń. Na przykład może ona „działać jako asystent": pomagać w badaniach, zbieraniu danych lub bardziej kreatywnych zadaniach.

Sztuczna inteligencja potrafi też oczywiście analizować dane w celu określenia najlepszego UX dla konkretnej osoby. Pomoże też w projektowaniu systemów, ponieważ umie odkrywać aktualne wzorce i tworzyć nowe. Jak napisali autorzy: „Coraz więcej firm ufa, że SI zadba ona o ich systemy projektowe, aby były bardziej spójne dla użytkowników".

 

Klucz: prostota

Autorzy opracowali porady i zalecenia dla specjalistów UX, np: „humanizuj doświadczenia", „projektuj pod kątem minimalnego wkładu i maksymalnego wyniku", „dawaj mniejszy wybór". Jakość UX według ekspertów przyczyni się do sukcesu aplikacji lub systemu niezależnie od tego, ile zaawansowanych funkcji i opcji twórcy w nie wbudują. Prostota jest drogą do sukcesu w projektowaniu aplikacji – i tu może pomóc sztuczna inteligencja.

fot. PxHere


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto